środa, 22 maja 2024. Imieniny Emila, Neleny, Romy

W Malborku kolejni pomorscy terytorialsi wstąpią do WOT

2022-09-14 10:05:42 (ost. akt: 2022-09-15 12:17:44)

Jutro, 15 września w Malborku odbędzie się kolejne wcielenie żołnierzy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Przed bramą malborskiego 71 batalionu lekkiej piechoty stawi się 68 żołnierzy.
Tym razem żołnierskiego rzemiosła ochotnicy będą uczyć się w Pruszczu Gdańskim na terenie 49. Bazy Lotniczej.

Informowaliśmy Państwa, że żołnierze będą ćwiczyć na poligonie w Wędrzynie, jednak z przyczyn niezależnych od nas szkolenia będą odbywać się w naszym Stałym Rejonie Odpowiedzialności.

Szkolenie podstawowe - które jutro rozpoczną nowi terytorialsi - trwa szesnaście dni, podczas których zapoznają się z podstawowymi umiejętnościami, które powinien przyswoić każdy żołnierz lekkiej piechoty.
Następnie podczas kolejnych trzech lat szkolenia będą rozwijać te umiejętności, aby na koniec osiągnąć status „combat ready".

W pierwszym roku żołnierze ci przechodzą szkolenie indywidualne, następnie rok specjalistycznego, aby w trzecim roku przejść szkolenie zgrywające w ramach pododdziału i jako komponent batalionu. Będą mieć do wyboru szereg specjalności np. medyka, snajpera, sapera, łącznościowca.

Rezerwiści natomiast przejdą ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze, podczas którego poznają specyfikę służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Tym razem szkolenie będzie odbywało się przy wykorzystaniu infrastruktury pruszczańskiej 49. Bazy Lotnictwa.

Żołnierze, którzy zasilą jutro szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pochodzą z terenu całego województwa pomorskiego. Są wśród nich m.in. mieszkańcy powiatów: malborskiego, kościerskiego, słupskiego, gdańskiego czy osoby z Trójmiasta.

Szkolenie podstawowe zwieńczone zostanie uroczystą przysięgą wojskową, która odbędzie się 30 września na rynku w Starogardzie Gdańskim.

Po złożeniu żołnierskiego przyrzeczenia terytorialsi rozpoczną służbę we wszystkich pododdziałach 7 PBOT, tak aby mieli jak najbliżej do swojego miejsca zamieszkania.

Wojska Obrony Terytorialnej jako jedyny rodzaj sił zbrojnych daje możliwość połączenia życia w cywilu, nauki w szkole, pracy zawodowej ze służbą w wojsku.

Wstępując do 7 Pomorskiej Brygady OT otrzymujemy z rocznym wyprzedzeniem kalendarz szkoleń weekendowych w których musimy uczestniczyć. Zobowiązani jesteśmy, aby raz w miesiącu w weekend wziąć udział w takim przedsięwzięciu.

Jeżeli mamy więcej czasu i chcemy się bardziej zaangażować w działalność WOT-u oczywiście mamy taką możliwość, to jest nasza decyzja.

Każdy żołnierz, który zrealizuje to niezbędne minimum otrzymuje uposażenie ok. 720 zł miesięcznie „na rękę", wzrasta ono wraz z kolejnymi awansami w naszym stopniu wojskowym. Więcej informacji możemy uzyskać od rekruterów WOT na stronie internetowej [urln=https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl[/urln].

informacja i zdjęcie: 7 PBOT