Niedziela, 2 października 2022. Imieniny Racheli, Sławy, Teofila

Narodowe Czytanie Ballad w SP 9

2022-09-09 14:29:14 (ost. akt: 2022-09-09 14:31:24)

Szkoła Podstawowa nr 9, tradycyjnie przyłączyła się do akcji, "Narodowego Czytania" - dzieł romantycznych Adama Mickiewicza.

Na holu głównym szkoły, przy bibliotece uczniowie z klas ósmych czytali fragmenty utworu – ,,Świtezianka’’. Do akcji włączyły się też inne klasy, które czytały pozostałe fragmenty ,,Ballad i Romansów’’ np. ,,Pani Twardowska’’ , ,,To Lubię’’, ,,Powrót Taty’’- naszego wielkiego wieszcza. Po raz kolejny wspólne czytanie dało uczniom wiele przyjemności i mamy nadzieję, że zachęciło ich do sięgania po najważniejsze dzieła literatury polskiej. Część uczniów przygotowała, także rekwizyty, czy przebrania, które miały nawiązywać do epoki XIX stulecia.

Całe wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 8:00 i trwało do godziny 12:45 w różnych częściach szkoły. W czytaniu dzieł Adama Mickiewicza, które wyznaczały zarazem początek polskiego romantyzmu, zaangażowali się nauczyciele języka polskiego- p.Janina Łańko, p.Monika Pozorska i bibliotekarz szkolny - p.Adam Liszewski.
– Naszym celem było, aby nasi uczniowie jak najpełniej mogli zgłębić esencję czytanych przez nich treści. Teksty dzieł zostały przeczytane z podziałem na role. W ten sposób nasza ,,dziewiątka’’ dołączyła do wielkiej liczby miejscowości, które podjęły się uczestnictwa w tegorocznym,, Narodowym Czytaniu’’. 

Warto pamiętać, że Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.
Tekst, fot. A.Liszewski