Sobota, 22 czerwca 2024. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

Uczczono 83. Rocznicę Wybuchu II Wojny Światowej

2022-09-01 12:48:30 (ost. akt: 2022-09-01 13:10:00)

W Malborku w 83. Rocznicę Wybuchu II Wojny Światowej, a jednocześnie w Dniu Weterana uczczono pamięć osób, które zginęły i zostały zamordowane w 1939 r.

Już o poranku delegacje kombatantów, przedstawicieli samorządów i służb mundurowych, złożyły kwiaty na Cmentarzu Komunalnym pod pomnikami Stalagu XX B, Kombatantów, Policjantów Powiatu Malborskiego i Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej. Kwiaty złożono również na Cmentarzu Wojennym Wspólnoty Brytyjskiej przy ul. 500-lecia.

Główne uroczystości jak co roku odbyły się pod Pomnikiem Celników Polskich w Kałdowie, upamiętniającym poległych inspektorów celnych. To tam przemawiali i składali kwiaty oraz wieńce liczni goście przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, służby mundurowe.

O oprawę uroczystości tradycyjnie zadbała Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej, a przy pomniku nie zabrakło również Kompanii Honorowej Pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej, 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego im. gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego w Malborku oraz pocztów sztandarowych. Wydarzeniom towarzyszyła również oprawa historyczna przygotowana przez Apoloniusza Zacharę.Uroczystości odbyły się również w Szymankowie i Tczewie. Jak co roku uczestniczył w nich Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski.