Poniedziałek, 27 marca 2023. Imieniny Ernesta, Jana, Marka

XI Narodowe Czytanie 2022 w Malborku. Posłuchajmy „Ballad i romansów” w Radiu Malbork

2022-08-29 14:10:18 (ost. akt: 2022-08-30 12:02:46)

Miejska Biblioteka Publiczna w Malborku wraz z Radiem Malbork Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji po raz jedenasty włączają się w obchody akcji Narodowego Czytania.

W tym roku wspólnie czytamy „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Zbiór 14 utworów, wchodzących w pierwszy tom „Poezyj” opublikowano w 1822 roku w Wilnie i dał on początek polskiemu romantyzmowi. Z okazji dwóchsetlecia wydania tego zbioru, Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.
Mickiewicz uważał, że poezja istnieje wtedy, kiedy się ją wypowiada, śpiewa, melorecytuje.

Pisarz, muzyk i nauczyciel Łukasz Radecki zamieszkały pod Malborkiem który w książce "Adam Mickiewicz bryk bardzo niekonwencjonalny" przełożył poezję Mistrza prozą napisał: "Mickiewicz był genialny. Naprawdę. Wyprzedził swoją epokę, tworzył dzieła, które do dziś ujmują pomysłowością i bogactwem języka (...) Urok poezji - poecie wolno słyszeć głosy i widzieć niezbadane.”

- Już w najbliższą sobotę 3. września 2022 od godziny 12 do 18 na antenie Radia Malbork 90,4 FM usłyszycie Państwo fragmenty, jak również całe ballady i romanse w wykonaniu i interpretacji grupy teatralnej Dwa Słowa, burmistrzów naszego miasta, przedstawicieli władz samorządowych, słuchaczy Radia Malbork, czytelników MBP, pań bibliotekarek lokalnych bibliotek, dzieci i młodzieży malborskich szkół, malborczyków, którym Mickiewicz w duszy śpiewa. Mamy nadzieję, że urzeknie Państwa nastrojowość i śpiewność ballad, tajemniczość tego fantastyczno-rzeczywistego świata….

Niech romantyczny mistrz stanie się nam wszystkim bliższy i jeszcze bliższy. Czytajmy Mickiewicza głośno. Zapraszamy serdecznie!
Informacja: Marzena Gliniewicz – Miejska Biblioteka Publiczna w Malborku
http://m.82-200.pl/2022/08/orig/mick-8523.jpg