Wtorek, 6 czerwca 2023. Imieniny Laury, Laurentego, Nory

Dzień Straży Miejskiej i obchody 30-lecia działalności Straży Miejskiej w Malborku

2022-08-29 13:36:40 (ost. akt: 2022-08-29 14:25:15)

Autor zdjęcia: Łukasz Mocek

29 sierpnia w Polsce obchodzone jest Święto Straży Miejskiej, z tej okazji w Urzędzie Miasta odbyła się uroczystość Święta Straży Miejskiej oraz 30-lecia działalności Straży Miejskiej w Malborku.

Pierwsze straże pod nazwą Miejska Służba Porządkowa zaczęły powstawać w Polsce już w 1984 roku w dużych miastach takich jak Warszawa, Kraków czy Łódź. Dopiero 1989 rok zapoczątkował zmiany ustrojowe państwa, a w 1990 roku powołano samorządy terytorialne. Mocą przepisów ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym zobowiązano zaspokajać zbiorowe potrzeby mieszkańców, w tym do utrzymania porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli.

Rada Miasta Malborka bardzo szybko postanowiła wypełnić obowiązek i uchwałą z dnia 1 października 1991 roku podjęła decyzję o utworzeniu Straży Miejskiej. Fizycznie w naszym mieście Straż Miejska zaczęła funkcjonować od czerwca 1992 roku. Tym samym w tym roku świętujemy trzydziestolecie powstania jednostki w Malborku.

Dzisiejsze święto było okazją do przedstawienia w pigułce działań malborskiej Straży Miejskiej. W 2021 roku Straż Miejska ujawniła 2118 wykroczeń za które nałożono kary w postaci 1900 pouczeń, 166 mandatów karnych i 53 wniosków o ukaranie do sądu. Podjęto 1123 interwencji zgłoszonych przez obywateli, przekazano 264 informacje odnośnie zagrożeń nieprawidłowości do innych wydziałów i instytucji, zatrzymano i przekazano Policji 4 sprawców przestępstw.

Straż Miejska na co dzień współpracuje z wieloma podmiotami w mieście jak Policja, MOPS, ZGKiM czy MCKiE. Bierze udział w zabezpieczaniu miejskich wydarzeń patriotycznych, sportowych czy kulturalnych. Strażnicy miejscy wykonują regularnie patrole mieszane z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Malborku, w 2021 roku wykonano 374 wspólne patrole.

Dyżurni pracujący w straży miejskiej obsługują również system monitoringu, który obecnie obejmuje już 49 kamer rozmieszczonych w mieście. W 2021 roku w godzinach popołudniowo-nocnych 312 interwencji z monitoringu i zabezpieczyli 152 materiały dowodowe na potrzeby organów ścigania.

Straż Miejska obsługuje również Strefę Płatnego Parkowania w mieście. Od lipca obejmuje ona 19 parkometrów na 16 parkingów. Obecnie strefa obejmuje 441 miejsc parkingowych, a ta liczba wzrośnie od stycznia 2023 roku o kolejne 200 miejscy, gdy do SPP włączone zostaną dwa kolejne parkingi obsługiwane obecnie przez podmiot zewnętrzny.

"Dzisiejsze święto to okazja do podziękowań dla wszystkich tych, którzy przez te 30 lat tworzyli strukturę Straży Miejskiej w Malborku, za pracę niełatwą. Wszyscy mamy świadomość, że praca dotycząca sytuacji, w których dokonywane są wykroczenia czy przestępstwa nie jest łatwym zadaniem, często spotykacie się z trudnościami w kontakcie z takimi osobami. Bardzo dziękuję, że wytrzymujecie takie obciążenie, bo nie jest to na pewno łatwe. (...) Jubileusz to okazja do złożenia gratulacji, życzę również uśmiechu i wszystkiego dobrego na kolejne 30 lat działalności." - tak w swoich życzeniach podkreślał trud pracy strażnika miejskiego Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski.

Z okazji święta Straży Miejskiej, burmistrz awansował na wyższy stopień służbowy dwoje strażników:
- strażnika Justynę Kamecką-Lewandowską na stanowisko strażnicze starszego strażnika
- młodszego specjalistę Mateusza Drosika na stanowisko strażnicze specjalisty.

Ponadto awans na inspektora w Straży Miejskiej otrzymała podinspektor Małgorzata Kalinowska.
Na koniec spotkania Burmistrz Marek Charzewski wręczył komendantowi pamiątkową tablicę upamiętniającą 30-lecie istnienia jednostki, a Komendant Straży Miejskiej Tomasz Farysej przekazał na ręce burmistrzów oraz sekretarz miasta emblematy stworzone z okazji święta.