środa, 24 lipca 2024. Imieniny Kingi, Krystyna, Michaliny

„never ending drawing…” – wystawa rysunku Tymona Wodnickiego

2022-08-03 14:47:13 (ost. akt: 2022-08-03 14:50:58)

Malborskie Centrum Kultury i Edukacji, Galeria Nova oraz Fundacja Sztuka Edukacji zapraszają na wernisaż wystawy Tymona Wodnickiego „never ending drawing… Rysunek”, który odbędzie się 10 sierpnia br. o godz. 18.00 w Novej Galerii w Szpitalu Jerozolimskim, ul. Armii Krajowej 68.

Wystawa czynna będzie do 5 września br., od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00.

Recenzja kuratora wystawy, Krzysztofa Cywińskiego:
W dobie paleolitu, kiedy człowiek był jeszcze bytem nieokreślonym, narodziła się jego potrzeba wypowiedzi. Oto istota już wciśnięta w kąt jaskini Lascaux we Francji poczuła konieczność opisania swoich wrażeń i - sięgając po kamień, patyk lub temu podobne przedmioty - postawiła pierwszą kreskę na ścianie swojej jaskini. Był to pierwszy krok w sztuce porównywalny z człowiekiem współczesnym stawiającym stopę na księżycu, pierwszy krok w odległej Australii czy Chinach zapoczątkował narodziny piękna, jeszcze prymitywnego, niezgrabnego, ale stworzonego z potrzeby już pobudzonej wrażliwości.

Możemy tylko sobie wyobrazić jakie emocje towarzyszyły temu, gdy pierwsze kreski zaczęły zamieniać się w rysunek, kiedy twórca świadomie, acz niespodziewanie stawał się artystą, kronikarzem swoich doznań. Mijały pokolenia w zawierusze życia, umiejętności stawały się coraz bardziej doskonałe, wzrastało zapotrzebowanie i świadomość estetyczna. W miarę powstawania nowych środków wyrazu rysunek zawsze miał zaszczytne miejsce. Właściwie od niego zaczynało się wszystko: szkice do obrazów, szkice projektowe, szkice konceptualne i ten najważniejszy - oddzielna dziedzina sztuki - manga, komiks, rysunek satyryczny.

Na tej wystawie znajdziecie wszystko, o czym piszę. Artysta, którego przedstawiam, to wielce utalentowany twórca pochłonięty swoją pasją w przedstawianiu świata w czerni, szarości i bieli. Fascynuje go człowiek, postać pełna ekspresji i emocji, nieustępliwie poszukuje coraz bardziej doskonalszych środków wyrazu, wgłębia się w tematykę znajdując w niej coraz więcej niewiadomych, jak eksplorator dąży do osiągnięcia artystycznego absolutu. Przed państwem mój długoletni przyjaciel Artysta Tymon Wodnicki.