Sobota, 9 grudnia 2023. Imieniny Anety, Leokadii, Wiesława

Informacja na temat dodatku węglowego

2022-07-27 15:57:22 (ost. akt: 2022-07-27 16:07:15)

Informujemy, że rządowy projekt Ustawy o dodatku węglowym jest w trakcie procedowania w parlamencie. W związku z tym nie posiadamy żadnych wniosków co do wypłaty gotówki w kwocie 3 tys. zł dla gospodarstw domowych, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.

Wiadomo jednak, że warunkiem ubiegania się o świadczenie będzie złożenie deklaracji o tym, czym ogrzewamy mieszkanie. Jeśli ktoś (właściciel lub zarządca budynku) taki wniosek złożył od lipca 2021 roku do teraz, to jest zwolniony z tego obowiązku. Natomiast osoby, które nie wypełniły tej deklaracji muszą to zrobić jak najszybciej. Za niezłożenie deklaracji grozi kara grzywny, która wynosi 500 złotych. Jeśli jednak sprawa trafi na drogę sądową, kara może wzrosnąć do aż 5000 złotych.

Deklarację o źródłach ciepła można pobrać ze strony https://urzad.malbork.pl/deklaracja-dotyczaca-zrodel-ciepla.html i złożyć w Urzędzie Miasta w pokoju 305 albo pobrać ją w Urzędzie Miasta w pokoju 305 i wypełnić na miejscu.

Można także zrobić to elektronicznie poprzez stronę https://ceeb.gov.pl/.

O wszelkich zmianach dotyczących Ustawy o dodatku węglowym będziemy informować na bieżąco. Prace nad tą ustawą można śledzić na: https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=2471