Sobota, 22 czerwca 2024. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

Wystawa pt. "Stalag XXB - historia nieopowiedziana" ponownie otwarta

2022-07-22 16:47:05 (ost. akt: 2022-07-22 16:48:09)

W Muzeum Miasta Malborka już od dziś (piątek 22.07 br.) ponownie zobaczyć można wystawę pt. "Stalag XX B - historia nieopowiedziana", która była prezentowana w ubiegłym roku.

Wystawa oraz katalog zostały dofinansowane ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm Jutra" oraz z dotacji Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Stalag XX B Marienburg-Willenberg był niemieckim obozem jenieckim mieszczącym się w Malborku w czasie II wojny światowej. Przetrzymywano tam w niewoli podoficerów i szeregowców różnych narodowości m.in. Polaków, Anglików, Francuzów, Włochów. Był to największy, po względem liczby jeńców pod niego podlegających, obóz jeniecki w XX okręgu wojskowym. Wystawa pokazuje historię obozu, jego struktury i budowę, a także przedstawia jak wyglądało jenieckie życie.

Podczas pierwszego otwarcia, wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, nie tylko wśród mieszkańców Malborka i okolic, ale także wśród zagranicznych turystów, głównie potomków dawnych jeńców wojennych, którzy przebywali w malborskim obozie. Dlatego też, w trochę zmienionej formie, Muzeum Miasta Malborka zaprezentuje wystawę ponownie. Tym razem całość ekspozycji znajduje się w piwnicach budynku muzeum przy ul. Kościuszki 54.

Wystawa będzie otwarta od wtorku do soboty w godz. 10.00-16.00.