Sobota, 2 marca 2024. Imieniny Halszki, Heleny, Karola

Młodzi radni z Malborka na Szczycie Młodzieżowym w Monheim nad Renem

2022-07-13 14:21:27 (ost. akt: 2022-07-13 22:06:20)

Od 3 do 11 lipca br. w partnerskim mieście Monheim nad Renem w Niemczech 50 radnych z Młodzieżowych Rad Miast w Monheim, Malborku, Bourg-la-Reine (Francja), Delitzsch (Niemcy), Tirat Carmel (Izrael) wzięlo udział w Szczycie Młodzieżowym pod hasłem “Miasto przyszłości”. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Erasmus+ na zaproszenie Fundacji Dzieci i Młodzieży, Parlamentu Młodzieży oraz Wydziału Miejskiego ds. Międzykulturowości i Partnerstw Miast z miasta goszczącego.

Nasze miasto reprezentowało 13 radnych pod kierunkiem liderów – Małgorzaty Czajkowskiej, nauczycielki języka angielskiego ze Szkoły Podstawowej nr 8 i Jakuba Rzoski – absolwenta I Liceum Ogólnokształcącego w Malborku.
Uczestnicy mieszkali w namiotach i brali udział w warsztatach, wymieniając się poglądami na temat zrównoważonego rozwoju, zapobiegania powstawaniu odpadów i zachowań konsumenckich. Przez cały tydzień młodzi ludzie opracowywali strategie na rzecz dobrej przyszłości w miastach i sprawdzali aktualny stan zrównoważonego rozwoju w Monheim. Pod koniec tygodnia młodzież przedstawiła swoje wyniki oficjalnym przedstawicielom miast partnerskich.

Na warsztatach poświęconych unikaniu odpadów młodzież robiła na przykład torby na zakupy ze starych koszulek, bomby do kąpieli z tradycyjnego mydła i kwiatów, chusteczki do owijania łatwo psujących się produktów – wszystko po to, by w miarę możliwości uniknąć używania plastiku w domu. Podczas warsztatów “No Planet B” młodzież nauczyła się krytycznego podejścia do zachowań konsumenckich. Po wizycie w sklepie z używaną odzieżą podsumowano, że po co płacić tyle za nowe spodnie, skoro mogę je kupić w dobrym stanie?

Ważnym wnioskiem wyniesionym ze spotkania jest przekonanie, że miasto przyszłości jest tworzone i utrzymywane przez obywateli przyszłości, obecnych młodych ludzi i w oparciu o to coraz ważniejsze staje się zaangażowanie młodzieży w politykę miejską, uwzględnienie ich życzeń, a przede wszystkim zaangażowanie ich w planowanie miast.

Poza warsztatami i analizowaniem trudnych tematów młodzież miała czas na integrację, zabawę i zwiedzanie oraz możliwość szlifowania języka angielskiego.

Podczas codziennych spotkań uczestnicy dzielili się swoimi refleksjami z warsztatów oraz omawiali wspólnie opracowane cele. Ostatniego dnia odbyła się gra symulacyjna – młodzi radni przygotowali 12 wniosków dotyczących wprowadzenia zmian w mieście przyszłości, następnie przeprowadzili debatę i wspólne głosowanie- tak, jak to ma miejsce na faktycznym zebraniu radnych miasta. „Było to bardzo ciekawe doświadczenie. Dużo się nauczyliśmy”, skomentowała Amelia Łaszewska, przewodnicząca młodzieżowej rady miasta.

Po zakończeniu części oficjalnej, młodzież pojechała na wycieczkę do Kolonii, gdzie mieli możliwość zwiedzić najważniejsze zabytki tego pięknego miasta. Ostatniego dnia cała grupa spędziła niezapomniany dzień we wspaniałym parku rozrywki Phantasialand.

Szczyt Młodzieży Monheim 2022 zdecydowanie zakończył się sukcesem i na pewno będzie kontynuowany w przyszłości.

zdjęcia: archiwum Szczytu Młodzieżowego Monheim am Rhein 2022