Czwartek, 30 maja 2024. Imieniny Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

Nowi terytorialsi na półmetku poligonowych zmagań

2022-07-05 11:27:48 (ost. akt: 2022-07-05 11:27:31)

W Malborku trwa szkolenie podstawowe żołnierzy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, w ramach projektu „Ferie z WOT”

Prawie pięćdziesięciu - dotąd obcych sobie osób - rozpoczęło nowy etap swojego życia. Przekraczając, niemal dwa tygodnie temu bramy 71 batalionu lekkiej piechoty w Malborku, dopełnili wszelkich formalności i zostali żołnierzami 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio. W ten sposób wkroczyli na 3-letnią ścieżkę szkoleniową w WOT, by jak najlepiej służyć Ojczyźnie i swoim rodakom.

Trzy lata to pełen okres trwania szkolenia terytorialsów, jednak pierwszym krokiem na żołnierskiej drodze jest ukończenie 16-dniowego szkolenia podstawowego. Nowo wcieleni żołnierze odbywają je w Malborku. Ćwiczenia te są przepustką do dalszej służby w WOT. Obejmują one naukę podstawowych działań taktycznych, zasad posługiwania się bronią, strzelanie, udzielanie pierwszej pomocy, ewakuację rannego z pola walki czy posługiwanie się mapą. Szkolenie kończy tzw. pętla taktyczna, która jest testem nabytych podczas ćwiczeń umiejętności.

Zwieńczeniem kilkunastodniowego wysiłku jest uroczysta przysięga wojskowa. Wraz ze słowami roty, każdy żołnierz bierze na swe ramiona ciężar tradycji Armii Krajowej, z której wyrosły Wojska Obrony Terytorialnej. Słowa przysięgi oznaczają także wagę odpowiedzialności za gotowość do pełnej poświęcenia służby na rzecz lokalnej społeczności.

W tej chwili nowi terytorialsi są na półmetku poligonowych zmagań. Przed nimi jeszcze niespełna tydzień nabywania wiedzy i żołnierskiego doświadczenia. Chwila wytchnienia nastąpi 10 lipca, kiedy na Placu Zamkowym w Sztumie złożą przysięgę wojskową i tym samym rozpoczną służbę w podległych 7 Pomorskiej Brygadzie WOT batalionach: 71 blp w Malborku, 73 blp w Słupsku a część z nich trafi także do 72 blp w Kościerzynie.

Maciej Szalbierz
7 PBOT
Foto: DWOT