Poniedziałek, 27 marca 2023. Imieniny Ernesta, Jana, Marka

Malbork pięknie opowiedziany - zwiedzaj z aplikacją

2022-06-27 12:54:10 (ost. akt: 2022-06-27 12:55:25)

Malbork dołączył właśnie do listy „Miejsc pięknie opowiedzianych”. Oznacza to, że najstarszą część miasta można zwiedzić z audioprzewodnikiem w formie aplikacji mobilnej MOVI Guide.

Jak przebiega trasa?
Zwiedzanie rozpoczynamy przed budynkiem z kasami Muzeum Zamkowego w Malborku. Stąd udajemy się w kierunku kościoła św. Jana Chrzciciela, którego wnętrza możemy także zwiedzić z aplikacją. Idąc dalej docieramy wpierw do Ratusza Staromiejskiego, a następnie do pozostałości średniowiecznych fortyfikacji, czyli Bramy Mariackiej. Bulwarem nad Nogatem dochodzimy do nowoczesnej budowli, wznoszącej się na średniowiecznych fundamentach, która przez kilkaset lat była siedzibą tak zwanej Szkoły Łacińskiej. Tu, idąc ścieżką pomiędzy rzeką a murami zamku, dochodzimy do Bramy Mostowej, łączącej niegdyś – jak sugeruje nazwa – zamek z mostem. Alejką wzdłuż muru wchodzimy na kładkę, by udać się na przeciwległy brzeg rzeki. Mamy tu okazję obejrzeć i uchwycić na zdjęciach jeden z najpopularniejszych kadrów zamku odbijającego się w wodach Nogatu. Oglądając budowlę z nieco dalszej perspektywy, zorientujemy się także, która część to Zamek Wysoki oraz gdzie znajduje się – wchodzący w skład Zamku Średniego – Pałac Wielkich Mistrzów.

Wycieczka stanowi dopełnienie zwiedzania Muzeum Zamkowego w Malborku, ale jest też polecana jako samodzielna atrakcja. „Spacer po średniowiecznych zabytkach Malborka” jest dostępny w wersji polskiej i angielskiej, a zwiedzanie zajmuje około 1,5 godziny.

Linki do pobrania bezpłatnej aplikacji:
Dla systemu Android - Google Play
Dla systemu iOS - App Store