Niedziela, 21 lipca 2024. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Zakończył się cykl zajęć warsztatowych w ramach projektu rewitalizacyjnego

2022-06-27 10:45:29 (ost. akt: 2023-02-10 11:21:15)

Zakończył się cykl spotkań, który jest efektem otrzymanego przez Miasto Malbork wsparcia eksperckiego w ramach projektu w programie „Plan działań Dla Miast organizowanego przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów pt: "Zmieniaj siebie i otoczenie- działania wspierające włączenie społeczne, integracje i wzrost poczucia tożsamości wśród mieszkańców Malborka na obszarze rewitalizacji”. Działania przeznaczone do realizacji w zgłoszonym projekcie stanowią uzupełnienie części zintegrowanego projektu rewitalizacyjnego pn. „Malbork na + - rewitalizacja historycznego śródmieścia miasta Malborka”. Ich celem jest przede wszystkim włączenie społeczne przy zagospodarowaniu przestrzeni publicznych i pół-publicznych o lokalnym charakterze.

Wśród osób zajmujących się rewitalizacją miast i aktywizacją społeczności lokalnych bardzo częste jest doświadczenie rozczarowania i frustracji wynikającej z tego, że nasze działania nastawione na poprawę życia mieszkańców wydają się natrafiać na mur ich obojętności, bierności a nawet niechęci i wrogości. Jak dotrzeć do tych, którzy się nie angażują? Jak przekonać tych, co są niechętni? Temu poświęcony był cykl trzech warsztatów prowadzony przez Pana Wojciecha Kłosowskiego- eksperta zewnętrznego. Pierwszy odbył się 18 maja 2022 r. i nosił nosi tytuł "Zanim zaczniemy pracę z mieszkańcami".

Dwa kolejne warsztaty, które odbyły się 23 i 24 czerwca 2022 r. nosiły wspólny tytuł: "Aktywizujemy mieszkańców".

Warsztaty obejmowały trzy bloki merytoryczne:
Część 4: (23 czerwca): „Aktywizacja społeczna – klucz do zmiany sytuacji obszaru” – problematyka animacji społecznej, metody pracy, problemy na jakie natrafimy, kluczowe wytyczne.

Część 5: (24 czerwca 9:00 – 11:30): „Aktywizacja gospodarcza – jak włączyć w rewitalizację przedsiębiorców?” – problematyka animacji gospodarczej obszaru, town center management, ginące zawody, tematyzacja przestrzeni miejskiej.

Część 6: (24 czerwca 11:30 – 14:00): „Aktywizacja ekologiczna – wyzwanie czasu” – wprowadzenie do zagadnień ekologicznych i klimatycznych w rewitalizacji, błękitna i zielona infrastruktura, zieleń w obszarze rewitalizacji, uspołecznienie działań ekologicznych.

Przez dwie kolejne soboty maja (21 i 28) spotykaliśmy się także z mieszkańcami rewitalizowanych podwórek. Jak mądrze korzystać ze wspólnych przestrzeni, jak wzmacniać więzi lokalne, jak poprawiać atrakcyjność podwórek i o nie dbać ? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi razem z naszymi ekspertami Panem Andrzejem Brzozowym i Grzegorzem Lechmanem , sąsiadami , młodzieżą i osobami zaangażowanymi w malborską rewitalizację na podwórku przy ul Sienkiewicza.

Integralną częścią tego projektu będzie uroczyste podpisany przez Burmistrza Miasta Malborka podczas Światowego Forum Miejskiego w Katowicach w dniu 28 czerwca dokument pn: „Plan Działań dla Miasta „ Jest to przypieczętowanie wspólnej wizji zrównoważonego rozwoju w powstającej nowej Krajowej Polityce Miejskiej 2030 - mówi Anna Olkowska-Jacyno koordynator procesu rewitalizacji .


http://m.82-200.pl/2023/02/orig/beznazwy-1-9066.jpg