Poniedziałek, 22 kwietnia 2024. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Rozmowy na temat projektów partnerskich w Sölvesborgu i Margny-lès-Compiègne

2022-06-17 13:18:04 (ost. akt: 2022-06-17 21:50:32)

Po okresie pandemii koronawirusa i długiej przerwie w bezpośrednich kontaktach z miasta partnerskimi przyszedł czas na ożywienie współpracy. W ostatnich dniach przedstawiciele miasta i instytucji miejskich mieli okazję porozmawiać osobiście w Sölvesborgu (Szwecja) i Margny-lès-Compiègne (Francja) na temat planowanych wspólnych przedsięwzięć i spotkań. Wizyta była również okazją do zapoznania się z obecnie realizowanymi inwestycjami, projektami i głównymi atrakcjami obydwu miast.

Sölvesborg

Sölvesborg to nowoczesne miasto, mające jednak bogatą historię, sięgającą roku 1445. Zostało wzniesione w cieniu warowni, a plan urzekających wąskich uliczek pochodzi jeszcze ze średniowiecza. Wzdłuż nich rozciągają się małe gościnne sklepiki i liczne kawiarenki. Obecnie Sölvesborg jest oryginalnym miasteczkiem, gdzie w atrakcyjny sposób połączono „stare” z „nowym”. Wokół miasta rozciągają się urokliwe wioski rybackie, malownicze plaże oraz rezerwaty przyrody. Niewątpliwą atrakcją turystyczną jest Hanö – leżąca w pobliżu urocza mała wyspa na Morzu Bałtyckim. Sölvesborg jest miastem partnerskim Malborka od 1999 r.

Wizyta delegacji z burmistrzem Markiem Charzewskim i Przewodniczącym Rady Miasta Malborka Pawłem Dziwoszem na czele była kontynuacją projektu dotyczącego wspólnej promocji i wymiany doświadczeń na temat turystyki i oferty spędzania wolnego czasu.

W programie wyjazdu były między innymi prezentacje projektów dotyczących ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań infrastrukturalnych na obiektach sportowych np. boisku i na polu do gry w golfa i minigolfa, spotkanie z branżą hotelarską i wizyta w niedawno odrestaurowanym hotelu prowadzonym przez polsko-szwedzką rodzinę, spotkanie z Zarządem lokalnego banku Sölvesborg-Mjällby Sparbank, wspieranego przez samorząd i prowadzącego projekt „Ratujmy Bałtyk”, który jest skierowany do mieszkańców miasta, głównie dzieci i młodzieży. Na temat problemów ekologicznych naszego morza, związanych głównie z koniecznością ratowania dorsza, dyskutowano na przepięknie położonej wyspie Hanü, na którą trzeba było udać się specjalną łodzią.

Podczas spotkań z przedstawicielami sportu, kultury i spraw społecznych ustalono, że w pierwszej kolejności będziemy szukać partnerów do wymian drużyn hokejowych i piłkarskich oraz naszych zespołów artystycznych jak również wymiany doświadczeń w zakresie projektów dla seniorów.

Chęć ożywienia współpracy podkreślała burmistrz Sölvesborga Luise Erixon. Była również zainteresowana, w jaki sposób przebiega pomoc Polski, a w szczególności Malborka dla Ukrainy. Ze swojej strony zadeklarowała chęć wsparcia uchodźców przebywających w naszym mieście.

Na zakończenie burmistrz Marek Charzewski oraz Katarzyna Fabiańska, odpowiedzialna w urzędzie miasta za kontakty z miastami partnerskimi, udzielili wywiadu dla lokalnej gazety na temat współpracy oraz pomocy Ukrainie.Margny-lès-Compiègne


Margny-lès-Compiègne to miejscowość we Francji, w regionie Pikardia, w departamencie Oise, położona ok. 70 km od Paryża. Miastem partnerskim Malborka jest od 2004 r. To urocze, pełne kwiatów i przyjaznych ludzi miasteczko, położone jest w bezpośrednim sąsiedztwie większego Compiegne, na obszarze związanym z wieloma przełomowymi wydarzeniami w historii Francji i całej Europy. Margny stanowi znakomity punkt wypadowy dla wielbicieli historii i architektury – zaledwie w godzinę drogi stąd leży Paryż, a w kilkanaście minut dojedzie się do miejsca, gdzie 11 listopada 1918 roku podpisano akt zawieszenia broni między stronami uczestniczącymi w I wojnie światowej.

Delegacja z Malborka wspólnie z delegacją z Kilkenny w Irlandii oraz delegacją Nigerii uczestniczyła w obchodach święta miasta w parku ratusza Margny-lès-Compiègne. Gościem honorowym wydarzenia była Pani ambasador Nigerii. W pierwszej części programu przedstawiciele miast partnerskich podziękowali za dotychczasową współpracę i przedstawili propozycje wspólnych projektów na najbliższe miesiące.

Najbliższym projektem, który był przygotowywany jeszcze w czasie pandemii koronawirusa, jest trójstronna wymiana w ramach programu Erasmus+. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 w Malborku w lipcu br. odwiedzą swoich kolegów w Margny-lès-Compiègne oraz Kilkenny. Podczas wizyty omówione zostały szczegóły związane z programem, przejazdem oraz zasadami udziału w projekcie młodzieży z naszego miasta.

W drugiej części obchodów delegacje uczestniczyły w jarmarku, gdzie znajdowało się wspólne stoisko miast partnerskich, a także zobaczyły występy lokalnych artystów. W programie wyjazdu były między innymi prezentacje projektów dotyczących edukacji, imprez kulturalnych, wizyta w Muzeum The Armistice Wagon. Ponadto zaprezentowano miejską bibliotekę oraz nowoczesne obiekty sportowe.

Miasto Malbork podczas oficjalnej wizyty złożyło podziękowania na ręce mera miasta Bernarda Hellala a także przedstawicieli stowarzyszenia Margny Jumelages, za zbiórkę darów dla uchodźców z Ukrainy. Dzięki wielkiemu sercu mieszkańców Margny-lès-Compiègne i okolicy, w marcu br. do Malborka trafiło pięć tirów z artykułami spożywczymi, środkami higieny osobistej, środkami czystości, a także leki i ubrania. Wszystkie przekazane artykuły były i są wydawane w naszym mieście w Punkcie Pomocy Uchodźcom z Ukrainy.