Sobota, 13 lipca 2024. Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty

Jubileuszowa XX edycja Festiwalu Kultury Dawnej za nami!

2022-06-13 12:23:13 (ost. akt: 2022-06-13 12:54:42)

Jubileuszowy XX Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej rozpoczął się już w piątek 10 czerwca barwnym korowodem „Wspólne Dziedzictwo Kultury”. Ulicami miasta przeszli uczniowie malborskich szkół i przedszkoli, zespoły biorące udział w konkursie muzycznym, władze miasta i zaproszeni goście.

Korowód poprowadził króla Kazimierza Jagiellończyka i jego żonę przed Ratusz Staromiejski, gdzie nastąpiła inscenizacja wykupienia zamku z rąk czeskich wojsk zaciężnych i przekazanie kluczy przez Burmistrza Malborka uczestnikom Festiwalu. Na zakończenie dyrektor Festiwalu Maria Seibert odczytała wyniki konkursu plastycznego i quizu historycznego. Wyróżnione i nagrodzone osoby otrzymały nagrody i dyplomy.

Następnie odbyła się konkursowa część festiwalu podczas której posłuchać można było występów zespołów muzyki dawnego z całej Polski. Uczestnicy rywalizowali o miano najlepszych odtwórców muzyki dawnej.

W sobotę 11 czerwca w ramach jubileuszowej XX edycji Festiwalu Kultury w Wielkim Refektarzu Muzeum Zamkowego w ramach koncertu finałowego odbył się spektakl według scenariusza Jowity Uniewicz wyreżyserowany przez Bożenę Belcarz.

Obok innych gatunków muzycznych na scenie królowała muzyka dawna tak bliska tradycji malborskiego festiwalu. Wystąpił zespół Vocantus ale także uczestnicy konkursowej części festiwalu Favorio z Białegostoku, II Vento Musicale, Pogezania i Truso z Elbląga, Pomezania z Malborka, Lunaris z Lęborka, a także Amicorum Sorelle z Gdyni i Fistulatores Novienses z Nowego nad Wisłą.

W spektaklu nie zabrakło innych malborskich akcentów. Na scenie można było usłyszeć wokalne popisy chórzystów malborskiej Lutnii i zespołu Cantus Marie. O taneczną część występów zadbały podopieczne Celiny Pacanowskiej z zespołu Bursztynki.

Imprezę zorganizowało Malborskie Centrum Kultury i Edukacji a o całość zadbała Maria Seibert, dyrektor festiwalu i pomysłodawczyni całej serii spotkań, które odbyły się w Malborku przez 20 lat w ramach Festiwalu Kultury Dawnej.