środa, 22 maja 2024. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Dwa jubileusze partnerskie podczas jednego weekendu

2022-06-08 10:30:47 (ost. akt: 2022-06-08 13:32:16)

W miniony weekend (2-5.06) delegacje z Malborka wzięły udział w obchodach dwóch jubileuszy w partnerskich miastach w Niemczech i na Litwie.

Nordhorn zaprosiło przedstawicieli swoich wszystkich miast partnerskich na jubileusz 50-lecia Komitetu Partnerskiego, natomiast w Trokach „Letni Festiwal” rozpoczął wydarzenia poświęcone 700-leciu nadania praw miejskich.

Nordhorn

W obchodach jubileuszu Komitetu Partnerskiego udział wzięły delegacje z wszystkich pięciu miast partnerskich Nordhorn. W trakcie wizyty włodarze tych miejscowości, w tym burmistrz Marek Charzewski i Przewodniczący Rady Miasta Malborka Paweł Dziwosz wzięli udział w dyskusji na temat przyszłości takiej współpracy i nowych pomysłów na ożywienie kontaktów po pandemii koronawirusa. Warsztaty poprowadziła specjalistka w tej dziedzinie, Marijke Mulder z Instytutu Partnerstwa Europejskiego i Współpracy Międzynarodowej.

Na oficjalne obchody, oprócz gości z zagranicy, przybyli również mieszkańcy Nordhorn, którzy od lat uczestniczą w wymianach. Gośćmi honorowymi byli dawni burmistrzowie – Meinhard Hüsemann oraz Friedel Witte, który podpisał umowę pomiędzy naszymi miastami wraz z ówczesnym burmistrzem Malborka Tadeuszem Cymańskim.

Przemowy na temat partnerstwa wygłosili obecny burmistrz Thomas Berling oraz Przewodniczący Komitetu Partnerskiego Achim Haming. Wszyscy goście wpisali się do księgi pamiątkowej, po czym pogratulowali jubileuszu i podziękowali za wspaniałe przyjęcie. Burmistrz Malborka podziękował dodatkowo za pomoc, którą Nordhorn udzieliło dla przebywających w Malborku uchodźców z Ukrainy.

zdjęcia: archiwum Miasta Nordhorn, archiwum Miasta Malborka


Troki

Troki świętują w tym roku swoje 700. urodziny. Doskonałą okazją do rozpoczęcia obchodów był festiwal pod hasłem „Trockie Lato”, będący niejako przeglądem dziedzictwa kulturalnego tego rejonu. Na imprezie wystąpili artyści z repertuarem nie tylko litewskim ale również np. polskim, tatarskim, ukraińskim, białoruskim, niemieckim. Święto to odzwierciedla wielokulturowość Litwy i wspólnotę różnych narodów.

Jednym z elementów festiwalu jest uroczysty korowód ulicami miasta z udziałem zaproszonych gości i wszystkich grup etnicznych. Malbork reprezentowali na nim wiceburmistrz Jan Tadeusz Wilk i Skarbnik Małgorzata Pilarska-Downar.

W trakcie wizyty, w obecności przedstawicieli miast partnerskich, Burmistrz Rejonu Trockiego Andrius Šatevičius i niemiecki Burmistrz Miasta Schönebeck Bert Knoblauch podpisali nową umowę o współpracy partnerskiej.

zdjęcia: archiwum Miasta Troki, archiwum Miasta Malborka