Wtorek, 27 lutego 2024. Imieniny Gagrieli, Liwii, Leonarda

Regaty Kajakowe o Puchar Nogatu

2022-06-06 09:17:12 (ost. akt: 2022-06-06 09:23:11)

W minioną sobotę 4 czerwca w Malborku na Nogacie odbyły się organizowane przez Malborski Klub Sportowy Nogat najstarsze cyklicznie rozgrywane regaty kajakowe w Polsce.

Regaty o Puchar Nogatu to już tradycja i rozgrywane są od 1964 r.
Od 28 lat są poświęcone pamięci wieloletniego działacza, trenera i twórcy malborskiego kajakarstwa, Józefowi Wiatrowi. W tym roku przypadają w jubileusz 75 – lecia istnienia pierwszego klubu sportowego w Malborku - MKS Nogat .
Do regat zgłosiło się 140 zawodników z 13 klubów województw Polski północnej. Zawodnicy ścigali się na dystansach 200m ,500 m i 1000 m
Organizatorem regat jest od początku Malborski Klub Sportowy Nogat wraz z Miastem Malbork.

Regaty zostały przeprowadzone na odcinku Nogatu koło przystani MKS Nogat.
Do głównego wyścigu memoriałowego regat K-1 000m open stanęło 12 zawodników. Zwyciężył w nim zawodnik UKS Silvant Elbląg Igor Komorowski .
Reprezentant Nogatu, junior Krzysztof Rybka w tym wyścigu zajął 5 miejsce. Liczyliśmy, że ufundowany przez Burmistrza Miasta Malborka Puchar Nogatu pozostanie w Malborku. Niestety w wyścigu tym nie mógł wystąpić nasz czołowy zawodnik Wiktor Żarski, który obecnie przebywa na zgrupowaniu Kadry Polski w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Wałczu i przygotowuje się do występu w Mistrzostwach Europy U-23 w Szeged - Węgry.

Wyścigowi temu jak również innym z udziałem malborskich kajakarzy kibicowali rodzice i sympatycy kajakarstwa, którzy po zakończeniu mieli możliwość przejażdżki smoczą Łodzią po Nogacie. Zwycięskich zawodników po raz pierwszy po dwóch latach pandemii w tradycyjny sposób dekorował Prezes Pomorskiego Związku Kajakowego Piotr Ciesielski.

MKS Nogat dziękuje wszystkim którzy przyczynili się do sprawnej organizacji regat. Dziękujemy za zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom zawodów zarówno na lądzie jak i na wodzie jednostkom Komendy Powiatowej Straży Pożarnej , Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Straży Miejskiej w Malborku .
Kluby uczestniczące w regatach :K.S. Victoria Sztum , MKS Nogat Malbork, Baza Mrągowo, MKS Polstyr Człuchów, MMKS Gdańskie Lwy, MRKS Gdańsk, UKS Motława Gdańsk, UKS Puma Ostróda, UKS Silvant Kajak Elbląg, UKS Sokolik Czernin, UKS Szóstka Gdańsk, UKS ZSS Człuchów, Korona Elbląg

Malborski Klub Sportowy NOGAT zaprasza wszystkie chętne dziewczęta i chłopców w wieku od 11-14 lat do udziału w treningach kajakowych na przystani MKS Nogat( więcej informacji na facebook'u klubu)