Niedziela, 25 września 2022. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

Malborskie łąki kwietne zmieniają swoje oblicze

2022-06-03 13:55:52 (ost. akt: 2022-06-03 16:28:10)

W zeszłym roku w Malborku powstały łąki kwietne. Na zasianych terenach zastosowano mieszanki kwiatów jednorocznych i wieloletnich. W tym roku "do głosu" dochodzą rośliny wieloletnie, dlatego podczas spacerów mieszkańcy będą mogli podziwiać inne oblicze łąk niż w zeszłym roku.

Chaber bławatek czy złocień właściwy cieszyły nasze oko już w zeszłym sezonie, a teraz pojawiły się m.in. złocień polny, len zwyczajny. Na łąkach znajdziecie też żmijowiec zwyczajny, szałwię łąkową, rumianek pospolity, rumian polny, rumin barwierski, miesiącznice roczną.

W tym roku powstaną jeszcze 3 łąki wieloletnie: przy ulicy Mazowieckiej, w parku przy ulicy Ciepłej oraz na skrzyżowaniu ulic Jagiellońskiej, Sprzymierzonych i Zakopiańskiej.

Łąki stanowią nie tylko piękne i pachnące naturalne dywany, są również doskonałym miejscem do życia dla ok. 300 gatunków pożytecznych zwierząt - małych ssaków, gadów, płazów, owadów, oraz zapylaczy, w tym pszczół, które zbierając pyłek pełnią pożyteczną rolę w ekosystemie. Dają także możliwość rozwoju kwietnych chwastów polnych, które w dobie intensywnego użytkowania pól znikają z rolniczego krajobrazu.

Pamiętajcie, że jeśli zadbamy o nasze łąki, nie będziemy ich deptać i niszczyć, to mogą być ozdobą miasta i wspaniałym widokiem podczas spacerów przez wiele lat.