Sobota, 23 września 2023. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Umowa partnerska z Kilkenny podpisana

2017-03-20 12:57:05 (ost. akt: 2017-03-21 11:46:20)

W miniony weekend (15-18.03) w Kilkenny gościła delegacja z Malborka, która pojechała do Irlandii w celu podpisania umowy partnerskiej. W jej skład weszli burmistrz Marek Charzewski, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Malborka Bożena Piątkowska, asystent burmistrza Marta Wróblewska i Katarzyna Fabiańska z Wydziału Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą jak również przedstawicielki Malborskiej Rady Gospodarczej - dyrektor PUP Joanna Reszka i dziekan malborskiego Wydziału WSG Patrycja Kozłowska. O oprawę artystyczną ceremonii zadbał zespół Secret Garden Singers.

W tych dniach w Kilkenny przebywali także przedstawiciele innych miast partnerskich - z Minnestoty (USA), z Formigine (Włochy) oraz z Moret-Sur-Loing (Francja).

Pobyt w Irlandii rozpoczął się od wizyty w Ambasadzie RP w Dublinie i spotkania z ambasadorem Ryszardem Sarkowiczem oraz jego zastępcą Piotrem Rakowskim, który pochodzi z Malborka. Pomimo bardzo późnej pory gospodarze opowiedzieli o swojej działalności i o sytuacji Polaków w Irlandii, za co zespół podziękował im śpiewająco.

Drugiego dnia pierwszym punktem programu była msza św. wraz z koncertem malborskiej grupy. Po koncercie była okazja do rozmowy z burmistrzem Patrickiem O'Neill, przedstawicielami miasta i kierownikami chórów, które chcą nawiązać współpracę z grupami malborskimi. Obecne były również dyrektor i nauczycielki szkoły polskiej, która na początku roku otrzymała książki podarowane przez mieszkańców Malborka. W podziękowaniu panie przekazały upominek przygotowany samodzielnie przez uczniów placówki. Podkreśliły też, że cieszą się ze współpracy, która już rozwija się pomiędzy uczniami ich szkoły i Szkoły Podstawowej nr 8 w Malborku i wyraziły nadzieję, że to początek nowych przyjaźni.

Po południu odbyło się spotkanie w urzędzie miasta z przedstawicielami Rady Gospodarczej w Kilkenny. Poruszano na nim gównie aspekty turystyczne oraz skuteczność i zasady dobrej współpracy pomiędzy podmiotami danej branży.

W piątek 17 marca w Irlandii obchodzone było święto narodowe czyli Dzień Świętego Patryka. Z tej okazji w wielu miastach organizowane są parady, na których prezentują się grupy dziecięce i młodzieżowe, stowarzyszenia, kluby, szkoły itp. Tak było też w Kilkenny. Przemarsz poprowadził oczywiście św. Patryk, tuż za nim szła delegacja z Malborka wraz z rozśpiewanym zespołem Secret Garden Singers, który przybliżył Irlandczykom najbardziej znane polskie piosenki. W paradzie nie zabrakło też uczniów i nauczycieli Szkoły Polskiej im. św. Jana Pawła II.

Tego samego dnia miała miejsce uroczystość podpisania umowy partnerskiej pomiędzy obydwoma miastami. Ceremonia odbyła się Butler House, gośćmi honorowymi byli ambasador Ryszard Sarkowicz i jego zastępca Piotr Rakowski oraz przedstawiciele partnerskich miast Kilkenny. Obie strony wyraził wolę aktywnej współpracy oraz zadeklarowały wsparcie dla wszystkich grup mieszkańców, którzy będą chcieli nawiązać kontakty i nowe przyjaźnie.

Burmistrz Marek Charzewski podkreślił, że prawdziwe zjednoczenie Europy dokonuje się przede wszystkim na poziomie społeczności lokalnych a głównym aspektem partnerskiej współpracy mieszkańców jest wzajemne zrozumienie i budowanie podstaw tego zrozumienia poprzez wspólne inicjatywy takie jak wymiany mieszkańców, wymiany młodzieży, przedsięwzięcia kulturalne, sportowe czy gospodarcze.

Uroczystość uświetnił występ malborskiego zespołu, który wykonał między innymi utwory "Gaude Mater Polonia", "Kołysanka" czy "Kwiaty Polskie", z kolei w części nieoficjalnej zaprezentował się w wiązance piosenek z najbardziej znanych polskich filmów historycznych.

Ostatniego dnia, tuż przed wyjazdem, odbył się kolejny koncert, tym razem dwóch zespołów - malborskiego i chóru gospel z Kilkenny. Obie grupy wyraziły chęć dalszej współpracy, możemy więc liczyć na rewizytę i koncerty w naszym mieście.

Wcześniej jednak będziemy mieli okazję posłuchać chóru chłopięcego CBS Boys Choir, który zaprezentuje się w Malborku podczas tegorocznej Majówki. W tym czasie nastąpi ratyfikacja umowy partnerskiej, czyli podpisanie dokumentu w Malborku. Chór nawiąże tym samym współpracę ze studiem wokalnym "Balbiny" z Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji. O szczegółach poinformujemy Państwa wkrótce.