Piątek, 27 stycznia 2023. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Promocja Malborka i Zamku na Dniach Hanzy w niemieckim Neuss

2022-06-02 20:52:54 (ost. akt: 2022-06-09 11:38:47)

Po trzyletniej przerwie Malbork ponownie promował się na Międzynarodowych Dniach Hanzy. Spotkanie odbyło się w terminie od 27 do 29 maja br. w niemieckim Neussa i była to już 42 odsłona tej imprezy. Tym razem na wspólnym stoisku zaprezentowało się miasto wspólnie z Muzeum Zamkowym w Malborku. W tegorocznych Dniach Hanzy uczestniczyło 97 miast hanzeatyckich z 12 krajów Europy. W tym samym czasie zorganizowano również YouthHansa dla młodzieży, w której udział wzięły Oliwia i Amelia, reprezentantki Młodzieżowej Rady Miasta Malborka.

Własne stoiska w sąsiedztwie Malborka miały inne polskie miasta hanzeatyckie - Gdańsk, Toruń, Kraków i Słubice (wspólnie z Frankfurtem nad Odrą). Warto dodać, że gospodarzem Dni Hanzy w 2023 r. jest Toruń a rok później Gdańsk.

Delegacja z Malborka nocowała w położnym niedaleko partnerskim Monheim am Rhein, dzięki czemu miała okazję spotkać się z przyjaciółmi z tego miasta i porozmawiać z burmistrzem Danielem Zimmermannem o planach na przyszłe wspólne przedsięwzięcia.

Malbork należy do Międzynarodowego Związku Hanzy od 2014 r., przyjęty został na Zgromadzeniu Delegatów podczas Dni Hanzy w Lubece. Celem Związku jest przede wszystkim wskrzeszenie do życia ducha europejskich miast w oparciu o ponadgraniczną ideę Hanzy na drodze wymiany kulturalnej i tradycji, transferu informacyjnego, naukowego i socjalnego, wzmocnienia kontaktów handlowych i gospodarczych oraz zaangażowanie młodzieży w proces rozwoju Hanzy.

Przynależność Malborka do Międzynarodowego Związku Hanzy tworzy możliwość korzystania z doświadczeń partnerów ze Związku, pozwala rozwijać współpracę między miastami, wzmacnia kontakty gospodarcze, przyczynia się do promocji malborskiego potencjału kulturalnego i gospodarczego, a przede wszystkim podnosi prestiż Malborka na arenie międzynarodowej.