Niedziela, 25 lutego 2024. Imieniny Almy, Cezarego, Jarosława

Czerwone Pojemniki na ulicach Malborka

2022-06-02 10:32:07 (ost. akt: 2022-06-02 11:57:59)

Trzy charakterystyczne czerwone pojemniki pojawią się już wkrótce bo 8 czerwca na terenie miasta. Mieszkańcy będą mogli szybko, komfortowo i ekologicznie pozbyć się elektroodpadów ze swoich domów i mieszkań. Elektryczne śmieci trafią do profesjonalnych zakładów przetwarzania a z części odzyskanych materiałów powstaną ule z recyklingu oraz wyjątkowe dzieła sztuki. Projekt Elektryczne Śmieci jest realizowany wspólnie przez Miasto Malbork, MB Recycling, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz RLG Relectra. Projekt w żaden sposób nie obciąża budżetu miasta.

„Przystąpienie przez miasto do ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci jest krokiem w dobrym kierunku wpisującym się w ideę smart city. W naszych domach i mieszkaniach z pewnością zalega niebezpieczny dla nas ale i dla środowiska zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Warto zrobić z tym porządek – po drodze do pracy, sklepu, szkoły każdy z nas będzie mógł wrzucić do czerwonego pojemnika elektryczne śmieci” – mówi Robert Klejnowski Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Malborku. „Jest to wyraz dbałości o nas, naszych najbliższych, nasze miasto, ale i całą planetę” – dodaje.

Do czerwonego pojemnika można wrzucać małogabarytowe elektryczne śmieci nieprzekraczające 50 cm, a więc np. zepsute, nieużywane czy niepotrzebne telefony komórkowe, radia, aparaty fotograficzne, tostery, elektronarzędzia, suszarki do włosów, tonery czy baterie. „Wszystko co działa na prąd lub baterie kiedyś stanie się elektrycznym śmieciem. Trzeba pamiętać, że nie mogą one trafiać do zwykłych koszy na śmieci. Odbiór sprzętu wielkogabarytowego należy zgłaszać przez infolinię 572 102 102 – odbiór następuję w przeciągu 72 godzin” – podkreśla Robert Magolon, Pełnomocnik Zarządu ds. Projektu Elektryczne Śmieci.

Integralną częścią projektu jest Szkolne Centrum Recyklingu stworzone z myślą o uczniach, nauczycielach oraz pasjonatach szeroko rozumianej ekologii. W jednym miejscu znalazły się bajki edukacyjne, quizy, gry, artykuły edukacyjne oraz scenariusze lekcji dla różnych grup wiekowych. Wśród zaskoczeń z pewnością znajdzie się zakładka Laboratorium Pszczół z ciekawostkami z życia tych niezwykłych owadów, sekretami uli z recyklingu oraz Wehikuł Czasu ze swoim Strażnikiem. „Edukacja może być świetną przygodą i jako Fundacja staramy się wyjść poza utarte schematy pokazując praktyczną twarz recyklingu. Na naszych warsztatach pszczelarskich można zobaczyć wnętrze ula, dotknąć jego obudowy i pogłaskać pszczoły. Z drugiej strony prowadzimy warsztaty trash artu, czyli sztuki ze śmieci – każdy może stworzyć wyjątkowe dzieło sztuki z wykorzystaniem przetworzonych wcześniej w profesjonalnych zakładach elektrycznych śmieci i zabrać je do domu” – podkreśla Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Więcej o projekcie Elektryczne Śmieci znajdą Państwo na stronie: https://elektrycznesmieci.pl

Pojemniki zostaną zlokalizowane:
- przy ulicy Stefana Żeromskiego
- na Placu Bukalskiego
- przy ulicy Karola Szymanowskiego