środa, 22 maja 2024. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Uczniowie ZSP nr 3 poznawali Warszawę

2022-05-31 12:04:57 (ost. akt: 2022-05-31 12:07:34)

26 maja 2022 r. grupa uczniów Technikum nr 3 w Zespole Szkól Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku udała się do stolicy w ramach realizacji przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”. Uczniowie dwóch klas pierwszych kształcący się w zawodzie technik informatyk oraz technik programista, pod opieką nauczycieli, spędzili wspólnie dwa dni integrując się oraz zwiedzając atrakcje turystyczne i miejsca pamięci w Warszawie.

Harmonogram wycieczki był bardzo napięty i nie było ani chwili na nudę. Pierwszym miejscem, które zwiedziliśmy był Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Zapaliliśmy znicz przy Kwaterze Batalionu Zośka, zatrzymaliśmy się na chwilę przy pomniku Gloria Victis i przeszliśmy aleją zasłużonych. Następnie przejechaliśmy na Cmentarz Powązkowski i tu także odwiedziliśmy aleję zasłużonych i groby wielkich Polaków.

Był też czas na sprawy doczesne, więc przeznaczyliśmy go na posiłek i zakupy w centrum handlowym Złote Tarasy. Obecnie centrum stolicy tętni życiem, ale w czasie II wojny światowej tereny te sąsiadowały z Gettem warszawskim gdzie została wówczas odizolowana od reszty miasta ludność żydowska. Fragmenty murów getta przy ulicy Złotej 62 i Siennej 55 to kolejne miejsce, które odwiedziliśmy. Dzień zakończyliśmy odpoczynkiem wśród krzewów, drzew i kwiatów Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz spacerem po Łazienkach Królewskich. Uwagę naszą przyciągnęły rezolutne wiewiórki oraz spore stadko dumnych pawi.

Drugi dzień wyjazdu rozpoczęliśmy od wizyty na cmentarzu Powstańców Warszawskich, gdzie złożyliśmy hołd żołnierzom i cywilom, którzy zginęli w czasie Powstania Warszawskiego. Zapaliliśmy też znicz pod pomnikiem Polegli-Niepokonani. Kolejnym punktem programu wycieczki było Stare Miasto, a w drodze na nie przeszliśmy przez plac Józefa Piłsudskiego zatrzymując się przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Plac przed Zamkiem Królewskim oraz okolice Starego Miasta to miejsce rozegrania gry miejskiej, w ramach której uczniowie znajdowali określone punkty i odpowiadali na pytania z nimi związane. Pomnik Syrenki Warszawskiej na rynku Starego Miasta był punktem zbiórki, ale po drodze do autokaru przeszliśmy jeszcze przez Barbakan przystając na chwilę przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego.

Dzięki wyjazdowi uczestnicy poznali trochę lepiej historię i dzień powszedni naszej stolicy oraz ciekawostki z nią związane. Z pewnością to, czego doświadczyliśmy w czasie wycieczki zachęci nas do częstszego odwiedzania Warszawy.


Organizatorzy wycieczki