Poniedziałek, 27 marca 2023. Imieniny Ernesta, Jana, Marka

MaKUL@TURA zaprasza na Koncert FORMY Planet + D.O.M.

2022-05-30 12:29:56 (ost. akt: 2022-05-30 12:40:19)

Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych MaKUL@TURA zaprasza na koncertowy wieczór. W piątek 11 czerwca w Przestrzeni Aktywności Twórczej Makulatura zagrają FORMY Planet oraz D.O.M. Start o 20:00

FORMY Planet to muzyczna gromada gwiazd stworzona w mikrogalaktyce Trójmiasta. W orbicie FORMY Planet elektronika miesza się z zimną falą, przestrzenną gitarą i mocno grającą sekcją rytmiczną. W tej gromadzie każda gwiazda przyjmuje inną formę. Wokalista Rafał Jurewicz (znany z gwiazdozbiorów Why Bother?, The Shipyard czy Made in Poland) odpowiada za teksty, basista i klawiszowiec Piotr Pawłowski (będący wcześniej w orbitach Made in Poland i The Shipyard, a ostatnio w Dance Like Dynamite) tworzy warunki do wspólnych międzygalaktycznych podróży muzycznych. Gitarzysta Krzysztof Stachura (orbitujący w gwiazdozbiorach Bielizna, Mordy, Nieznany Wykonawca) wypełnia przestrzeń kosmicznym pyłem, gazowymi chmurami, ciemną materią, rozbłyskami gamma, słonecznym wiatrem czy przelatującymi kometami, a perkusista Mariusz Noskowiak (z planety Blenders i licznych własnych produkcji) spaja i zacieśnia ten układ gwiazd i planet. Jest jeszcze producent dźwięku i czasami klawiszowiec Wojciech Noskowiak.

Jednak kosmos to tylko część przekazu, bo, jak mówi Rafał Jurewicz, fan słynnego brytyjskiego podróżnika i pisarza sir Davida Attenborough, „to także tekstowy i ideologiczny ukłon w stronę naszej planety, naszego na niej miejsca. Świadomości, że nie żyjemy tylko w miastach, miasteczkach czy państwach, ale powinniśmy dbać o ten wspólny statek kosmiczny nazwany Ziemią”.
A teraz trochę o samej płycie KOSMOS JEST WSZĘDZIE. Powstawała ponad dwa lata w trzech różnych studiach nagraniowych (Floodland w Sopocie, Custom 34 w Gdański i Gregory House na Sycylii) i początkowo miała być płytą solową Pawłowskiego, który chciał do kolejnych nagrań zapraszać gości. Pierwszym z nich był Jurewicz, który, jak wspomina basista, „tak wszedł w klimat, że szybko pomyśleliśmy o stworzeniu nowego zespołu”. Zaprosili Mariusza Noskowiaka i Krzysztofa Stachurę, zamknęli się na dwa dni na Kaszubach i stworzyli kolejne piosenki.

Koncert w malborskiej Makulaturze, prezentujący debiutancki album FORM Planet, jest jednym z etapów trasy koncertowej, która odbywa się także przy wsparciu Stowarzyszenia Związku Artystów Wykonawców STOART.

D.O.M. to solowy projekt Piotra Salewskiego - dawniej basisty zespołu Old Time Radio. Tym razem gitara basowa Piotra odeszła na dalszy plan ustępując miejsca gitarze elektrycznej i elektronicznym dźwiękom.
Muzyka D.O.M. wyraźnie inspirowana jest dokonaniami Joy Division, This Mortal Coil ale pobrzmiewają tu też echa Neu! i Kraftwerk.
Debiutancka płyta "D.O.M." ukazała się w 2013 roku. W 2016 wyszedł drugi album zatytułowany "Czarny pożar". Rok 2022 przynosi trzecie wydawnictwo - dwupłytowy album "Praca, sen i rozpacz".
http://m.82-200.pl/2022/05/orig/dom-okladka-plyty-8295.jpg