Poniedziałek, 15 lipca 2024. Imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza

Przysięga u podnóża malborskiego zamku

2022-05-23 08:26:27 (ost. akt: 2022-05-23 08:28:55)

W sobotę, 21 maja na wałach von Plauena w Malborku odbyła się uroczysta przysięga żołnierzy-ochotników 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Hasło Wojsk Obrony Terytorialnej „Zawsze gotowi, zawsze blisko” zadeklarowało blisko 50 terytorialsów.

Turystów idących w sobotę (21 maja) do Muzeum Zamkowego na pewno zdziwiła obecność grupy mundurowych i masztu, na który przy dźwiękach hymnu państwowego została wciągnięta biało-czerwona flaga. Już na placu przy kasach żołnierze w oliwkowych beretach budzili wielkie zainteresowanie.
Ale nie da się ukryć, że było to również spore przeżycie dla tych, którzy dopiero rozpoczynają karierę wojskową w 7 Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej i po szkoleniu składali przysięgę w tej nietypowej scenerii.

Nietypowa sceneria malborskiej przysięgi jest o tyle ważna, że po raz drugi w historii funkcjonowania brygady odbywa się poza koszarami wojskowymi i to w tak znamienitym miejscu, jakim jest teren Muzeum Zamkowego w Malborku – podkreślił kmdr Tomasz Laskowski, dowódca 7 PBOT.

- Stanowicie przekrój wszystkich profesji i specjalności, jakie można sobie wyobrazić. Stanowicie wspaniały konglomerat, który buduje zdolności i możliwości brygady do realizacji różnego rodzaju zadań. Jest kilka dni istotnych dla każdego żołnierza, jednym z najważniejszych jest ten, w którym składa się przysięgę wojskową. To jest zobowiązanie, które zaciągacie do końca życia, wobec lokalnej społeczności, wobec bliskich, wobec rodzin, znajomych, ale przede wszystkim wobec ojczyzny, bo żołnierzem jest się do końca życia – mówił kmdr Laskowski.
Komandor Tomasz Laskowski przyznał, że część z żołnierzy składających przysięgę podjęło decyzję o wstąpieniu w szeregi pomorskiej brygady WOT ze względu na sytuację, która zdarzyła się za naszą wschodnią granicą.
Dowódca pogratulował żołnierzom ukończenia szkolenia podstawowego, życząc jednocześnie żołnierskiego szczęścia i powodzenia.
- Dziękuję za skierowanie waszych kroków w nasze szeregi, ale przede wszystkim też dziękuję rodzinom i bliskim, którzy zaszczycili nas swoją obecności, a którzy okazują wam wsparcie, bez którego nie wytrwalibyście. Ktoś kiedyś powiedział: „Co to jest te 16 dni”. To jest dosyć duży wysiłek i dopiero początek kariery wojskowej. Lżej już było, każde szkolenie to będzie więcej wysiłku, potu i im więcej potu, tym mniej potencjalnej krwi przeleje się, gdy trzeba będzie stanąć w obronie naszej ojczyzny – przyznał kmdr Tomasz Laskowski.

Po złożeniu przysięgi, błogosławieństwa żołnierzom udzielił ksiądz ppor. Wojciech Kuliński. Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich odczytał list ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka adresowany do nowych terytorialsów
- Bezpieczeństwo państwa i jego obywateli nie jest wartością daną raz na zawsze. Jego zapewnienie to proces, który wymaga wielkiego wysiłku oraz poświęcenia. Przekonujemy się o tym każdego dnia, patrząc, jak nasi ukraińscy sąsiedzi bohatersko stawiają czoła bezprawnej inwazji Federacji Rosyjskiej – napisał Mariusz Błaszczak.

Żołnierze, którzy w sobotę złożyli uroczystą przysięgę wojskową u stóp malborskiego zamku rozpoczną służbę w tamtejszym 71 batalionie lekkiej piechoty, część z nich trafi do 73 blp w Słupsku a pozostali służyć będą w formowanym 72 batalionie w Kościerzynie.
Chętnych do wstąpienia w szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej zachęcamy do kontaktu z rekruterami brygady.

Maciej Szalbierz
7 PBOT
Foto: 7 PBOT