Czwartek, 30 maja 2024. Imieniny Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

Do końca października wystawa o polskich jeńcach wojennych i pracownikach przymusowych w Norwegii w czasie II wojny światowej

2022-05-13 07:16:44 (ost. akt: 2022-05-13 09:56:44)

12 maja br. nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy „Trud i zwątpienie. Polscy jeńcy wojenni i pracownicy przymusowi w Północnej Norwegii w latach 1942-1945” prezentowanej w Muzeum Miasta Malborka przy ul. Kościuszki. Słowo wstępu wygłosili burmistrz Marek Charzewski i dyrektor Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji Krzysztof Andruszkiewicz, który jest jednocześnie p.o. dyrektora Muzeum.

Wystawa została użyczona przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Powstała w ramach projektu Centrum Wojny i Pokoju w Narwiku, autorem jest Michael Stokke. Projekt zrealizowany został wraz z gdyńskim Muzeum Marynarki Wojennej oraz przy wsparciu dr Andrzeja W. Święcha, Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość i Fundacji Fritt Ord.

Poprzez wystawę opowiedziane zostały losy polskich jeńców i pracowników przymusowych, którzy w czasie II wojny światowej znaleźli się w Norwegii. W trakcie pięciu tygodni walk, w okresie do 6 października 1939 r., do niemieckiej niewoli trafiło 587 000 polskich żołnierzy. W ciągu kolejnych tygodni wielu zostało zwolnionych, ale ok. 420 000 zostało umieszczonych w obozach dla jeńców wojennych. Związek Radziecki wziął do niewoli ok. 200 000 polskich żołnierzy, których także umieszczono w obozach.

Na planszach ukazano drogę Polaków uwięzionych przez Niemców, ich codzienność, pracę i próby ucieczki, a także ich sytuację po zakończeniu wojny. Na wystawie będzie można się również przekonać w jakich warunkach żyli i pracowali jeńcy, co dostawali do jedzenia, jakie wynagrodzenie czy jak funkcjonowała poczta.

Wystawa będzie prezentowana na parterze budynku Muzeum Miasta Malborka do 21 października br., od wtorku do soboty w godzinach 10.00-16.00.