Czwartek, 28 marca 2024. Imieniny Anieli, Kasrota, Soni

Fenomenalny występ MAL WOPR w Mistrzostwach Młodzików 12-13 lat

2017-03-20 10:55:28 (ost. akt: 2017-03-20 11:13:22)

Z dwunastoma medalami wrócili pływacy MAL WOPR z Międzywojewódzkich Drużynowych Mistrzostw Młodzików 12-13 lat, które odbyły się w miniony weekend w Gdańsku. Do pokaźnego dorobku medalowego, który uplasował nasz zespół na 5 lokacie na 10 klubów z zdobyczami medalowymi, malborczycy dorzucili nowy rekord okręgu i tytuł najlepszej dwunastolatki dla Pauliny Cierpiałowskiej oraz ogromną liczbę rekordów życiowych.

W najważniejszych zawodach, będących odpowiednikiem Mistrzostw Polski dla roczników 2004-2005, startowało w Gdańsku 215 zawodników z 12 klubów naszego województwa. W marcu w całej Polsce odbywa się pierwsza runda tych zawodów, druga z kolei odbywa się w czerwcu. Dla 13-latków czerwcowe zawody są namiastką otwartych mistrzostw Polski bowiem rywalizacja odbywa się w równocześnie w trzech ośrodkach w kraju. Wszystko wskazuje na to, że zawodnicy MAL WOPR będą się bardzo liczyć w klasyfikacji ogólnopolskiej. Obok zawsze niezawodnej Pauliny Cierpiałowskiej fantastyczny występ zaliczyli Magda Mroczek, Jakub Grapentyn oraz Liliana Szpaczyńska. Paulina po pierwszym starcie na 100m stylem motylkowym, w którym nie zauważywszy rywalki płynącej na odległym torze o 0,4s straciła złoto, pokazała sportową złość. W sposób zupełnie niezagrożony wygrała już wszystkie pozostałe starty i wywalczyła puchar dla najlepszej dwunastolatki mistrzostw. Do srebra za motyla dorzuciła trzy złota na 200 zmiennym, 100 i 400 dowolnym, wszystkie z nowymi rekordami życiowymi. Wynik 4:43,77s uzyskany przez naszą pływaczkę na dystansie 400m stylem dowolnym był o 3s lepszy od jej własnego Rekordu Okręgu. Warto też odnotować rewelacyjny wynik na 100m tym samym stylem. Czas 1:02,06s jest już tylko o 0,3s słabszy od Rekordu Okręgu olimpijki, wielokrotnej mistrzyni i rekordzistki Polski Katarzyny Baranowskiej. Do kompletu Paula dorzuciła też wraz z Magdą Mroczek, Nadią Walentynowicz i Jakubem Grapentynem srebro w sztafecie 4x50m stylem dowolnym, a także zaliczyła nowe rekordy życiowe w obu startach sztafetowych, na 50m stylem dowolnym (29,46s) oraz 50m stylem motylkowym (31,60s). Ten ostatni wynik jest o 0,1s lepszy od dotychczasowego Rekordu Okręgu i od Komisji Pływania POZP zależeć będzie czy zostanie on uznany.

Passa fenomenalnych występów naszej najlepszej dwunastolatki trwa, jednak na zawodach w Gdańsku okazało się, że do poziomu sportowego Pauliny zdążają pozostali zawodnicy MAL WOPR. Rówieśniczka Pauli, Magda Mroczek, pytała przed zawodami trenerek Doroty Grzywackiej i Iwony Ciecholewskiej, na co ma szanse na zawodach. Odpowiedź brzmiała – życiówki we wszystkich startach. W czterech startach indywidualnych i dwóch sztafetowych, Magda wywalczyła imponujące rekordy życiowe, zdobywając przy tym czterokrotnie trzeci stopień podium. W klasyfikacji generalnej z kolei, Magda uplasowała się na 4 miejscu na 40 sklasyfikowanych zawodniczek. Okazuje się, że skupienie i praca na treningach bardzo się opłaca… We wszystkich swoich startach rekordy życiowe wywalczył też coraz dokładniejszy na treningach, dwunastoletni Jakub Grapentyn. Kuba, który ostatecznie zajął 7 lokatę na 48 dwunastolatków, wywalczył w Gdańsku dwa brązowe medale, a na uwagę zasługuje jego wynik na 400m stylem dowolnym, gdzie poprawił swój rekord życiowy aż o 13s (5:10,15s). Pięć rekordów życiowych i srebro w występie na 100m stylem klasycznym zdobyła dwunastoletnia Liliana Szpaczyńska. Lila, która po obozie kadry naszego województwa nabrała wiary w siebie spisała się w Gdańsku znakomicie. Wszystko wskazuje na to, że rośnie nam doskonała żabkarka.

Doskonale w Mistrzostwach zaprezentowali się również 13-latkowie – Cezary Gwiazdowski i Maciej Kowalski. Czarek zaliczył „życiówki” we wszystkich swoich startach urywając znaczne różnice czasowe, zaś Maciej, który ostatecznie zajął 12 miejsce na 57 zawodników, poprawił 4 najlepsze dotychczasowe wyniki. Po trzy rekordy życiowe wywieźli z Gdańska: Alicja Lewandowska, Nikodem Hermanowicz, Piotr Szuryński oraz pływający w MAL WOPR dopiero od września Mikołaj Szraga. Jedną życiówką mogli cieszyć się: Jan Grochecki oraz osłabione chorobą Nadia Walentynowicz i Weronika Marchlewska, a także zdyskwalifikowana za falstart w drugim starcie, Martyna Ziemińska.

Mistrzostwa Młodzików były dla zawodników MAL WOPR wyjątkowo udane. Efekty zbiera ciężka praca treningowa. Mimo mało licznej ekipy nasi zawodnicy zajęli w 12-latkach 4, a w 13-latkach 6 miejsce na odpowiednio 11 i 12 sklasyfikowanych klubów. To bardzo dobry wynik i liczymy, że równie dobre lokaty zajmą najlepsi w klasyfikacji krajowej, choć na oficjalne wyniki z Polskiego Związku Pływackiego będziemy musieli poczekać aż do wakacji.

informacje i zdjęcia: MAL WOPR Malbork