Czwartek, 25 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Dzień Europy w ZSP nr 3

2022-05-11 09:07:09 (ost. akt: 2022-05-11 10:42:03)

Co roku, 9 maja obchodzimy Dzień Europy - święto pokoju i jedności w Europie. Upamiętnia on rocznicę wygłoszenia historycznej deklaracji Schumana (9 maja 1950r.), w której Robert Schuman przedstawił swoją wizję nowej formy współpracy politycznej w Europie, dzięki której wojna między narodami europejskimi stałaby się nie do pomyślenia. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska. W ZSP nr 3 Dzień Europy obchodzono 10 maja.

Tego dnia przedstawiciele wszystkich klas pierwszych, drugich i trzecich, trzyosobowe zespoły, wyruszyły w „Podróż po Europie”. Odwiedzili 11 stacji-państw członkowskich UE, wykonując przeróżne zadania, które wymagały od nich nie tylko wiedzy, ale i pomysłowości, kreatywności.

Na stacji Francja zmierzyli się z ojcami – założycielami UE. Gdyby ponad pół wieku temu kilka tych ważnych postaci, pochodzących z różnych krajów, reprezentujących różne środowiska i różne zawody nie zainicjowało procesu jednoczenia Europy, nie byłoby dziś UE. Zadaniem uczniów było rozpoznanie tych postaci na podstawie zdjęć.

Stacja Włochy wymagała od uczniów kreatywności i pomysłowości. Ich zadanie: Wylosujcie jedną z budowli europejskich, a następnie spróbujcie ją zilustrować. Pamiętajcie, ze macie do dyspozycji tylko siebie: ręce, nogi, głowę… nie możecie używać żadnych dodatkowych rekwizytów. Wśród budowli był m.in. Pałac Kultury i Nauki, Koloseum, Brama Brandenburska, Łuk Triumfalny. Śmiechu i kombinacji było co niemiara.

Na stacji Dania młodzież zetknęła się z postaciami z bajek krajów UE – chyba wciąż oglądają bajki, bo odpowiedzi były prawie bezbłędne, a w Malcie – na podstawie zdjęć rozpoznawali tradycyjne potrawy europejskie (no cóż młodzieżowy jadłospis jest jednak dość mało zróżnicowany).

Przed uczniami na stacji Niemcy stanęło zadanie matematyczne – należało policzyć, ile euro należy zabrać ze sobą na wyprawę do Francji dla dwóch osób, chcących odwiedzić najciekawsze miejsca w Paryżu. Znając wartość euro, uczniowie musieli również przeliczyć, ile przeznaczyć gotówki w polskich złotych, aby zrealizować tę podróż (czy wszystkim starczyłoby środków?).

Banknoty i monety euro są dla nas na co dzień namacalnym symbolem wolności, wygody i możliwości, jakie Unia Europejska daje swoim obywatelom. 1 stycznia 1999 jedenaście państw Unii Europejskiej przyjęło nową, wspólną walutę: euro. Początkowo była to waluta niematerialna. Banknoty i monety euro wprowadzono trzy lata później. Obecnie euro jest używane w 19 państwach Unii przez ponad 340 milionów Europejczyków. Monety każdego kraju mają wspólne rewersy. Zostały zaprojektowane przez belgijskiego projektanta, Luca Luycxa, przez co znajdują się na nim jego inicjały „LL”. Wszystkie monety mają po 12 gwiazd. Każdy kraj należący do strefy euro i posiadający prawo do bicia monet, posiada własny rodzaj awersu. Jeśli wycieczka do kraju UE, to i sprawdzenie na stacji Belgia wiedzy na temat wyglądu pieniędzy unijnych – rozpoznanie kraju na podstawie awersu ero w krajach unijnych.

Na tablicach rejestracyjnych państw Unii Europejskiej stosowany jest niebieski pasek z flagą europejską i oznaczeniem państwa, znajduje się on po lewej stronie tablicy rejestracyjnej. I to było kolejne zdanie, przed którym stanęli uczniowie. Na stacji Irlandia rozpoznawali kraj unijny po tablicach rejestracyjnych.
Okazało się również, że mapa Europy nie sprawia im trudności. Na stacji Hiszpania uczniowie świetnie poradzili sobie z konturami krajów europejskich.
Sprawdzili również swoje umiejętności poligloty – przed nimi na stacji Czechy pojawiła się Unia Europejska w różnych językach.

Zadanie, które pojawiło się na stacji Grecja wymagało od nich gracji, ruchu i poczucia rytmu. Uczniowie z wielu podanych europejskich tańców wybierali jeden. Musieli przygotować krótki pokaz i go zaprezentować. Wszyscy stanęli na wysokości zadania, pokazali, że ruch nie jest im obcy.

Aby zadania były też zabawą, a nie tylko sprawdzaniem wiedzy, w niektórych przypadkach można było posiłkować się telefonem, a w tym młodzież jest rewelacyjna, a Internet dla nich jest kopalną wiedzy, z której umiejętnie umieją skorzystać.

Uczniom zabawa się podobała i wielu z nich wyraziło chęć wzięcia w niej udziału również w przyszłym roku.
Nagrodą dla zwycięskiej drużyny będzie wyjazd na warsztaty do Warszawy, zorganizowany przez Fundację Schumana.
Tegoroczny Dzień Europy Komisja Europejska i Rada Unii Europejskiej dedykowała narodowi Ukrainy - 27 Stałych Przedstawicieli przy UE solidaryzuje się z nimi.

Z okazji Dnia Europy ZSP nr 3 otrzymał życzenia i podziękowania, które specjalnie dla szkoły oraz Młodszych Ambasadorów przygotowała przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.
Obchody zorganizowała grupa nauczycieli pod przywództwem nauczycielki historii ,Pani Iwony Krauze Starszego Ambasadora w programie Szkoła Ambasador Parlamentu Europejskiego.