Czwartek, 25 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

77. Rocznica Zakończenia II Wojny Światowej - Dzień Zwycięstwa

2022-05-08 11:38:43 (ost. akt: 2022-05-08 12:03:22)

W niedzielę 8 maja 2022 r. w 77. Rocznicę Zakończenia II Wojny Światowej - Dzień Zwycięstwa odbyły się uroczystości podczas których złożone zostały kwiaty na Cmentarzu Komunalnym (pod Pomnikami - Stalagu XXB, Żołnierzy Armii Krajowej oraz Kombatantów), Cmentarzu Wojennym Wspólnoty Brytyjskiej przy ul. 500-lecia oraz pod Pomnikiem Celników Polskich w Kałdowie.

Podczas uroczystości burmistrz Marek Charzewski w swoim przemówieniu nawiązał do obecnej sytuacji za naszą wschodnią granicą:
"... poza stratami ludności, poza stratami majątkowymi, II Wojna Światowa była szokiem moralnym. Z całą ostrością pokazała do czego zdolny może być człowiek wobec drugiego człowieka, do jakich działań, do jakiego bestialstwa, do jakiego okrucieństwa. Na poprzednich obchodach Dnia Zwycięstwa, to co mówiłem miało charakter historyczny, w dniu dzisiejszym niestety na naszych oczach ten szok moralny, to okrucieństwo, to bestialstwo dzieje się u naszego sąsiada, dzieje się w Ukrainie, która walczy o swoja wolność i niepodległość dlatego dzisiaj składając kwiaty, zapalając znicze oddajemy hołd naszym rodakom którzy walczyli o wolna i niepodległa Polskę na wszystkich frontach II Wojny Światowej ale jednocześnie wyrażamy nadzieję, że wojna za naszymi granicami, wojna u naszego sąsiada skończy się jak najszybciej, ze ta wojna nigdy nie dosięgnie naszej ojczyzny.
Chwała bohaterom, chcemy świata bez wojny"