Sobota, 1 kwietnia 2023. Imieniny Chryzamtyny, Grażyny, Zygmunta

Biesiada literacka z Tomaszem Stężałą

2022-04-29 10:14:57 (ost. akt: 2022-04-29 10:18:46)

W dniach 8-15 maja br. obchodzimy Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna w Malborku przygotowała dla miłośników książki spotkanie literackie z Tomaszem Stężałą, którego specjalnością są powieści historyczne. Pan Tomasz pochodzi z Elbląga i na co dzień pracuje jako nauczyciel biologii i języka angielskiego w jednym z elbląskich liceów. Jego pasją jest historia i jak sam o sobie mówi, zaczął pisać około 2008 roku z potrzeby serca i odkłamywania historii. Pisząc powieści często sięga do źródeł historycznych i archeologicznych. Działa także w stowarzyszeniu rekonstruktorów historycznych.

Spotkanie będzie opowieścią o średniowiecznych wojnach z pogranicza polsko-pruskiego, rycerzach Zakonu Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego popularnie zwanych Krzyżakami i początkach Państwa Zakonnego. Saga o rodzinie Odona, zwana też serią krzyżacką, to pełne życia postacie, sugestywne opisy, pełne dramatyzmu sceny walk, zaskakujące zwroty akcji i barwny język.

Nie zabraknie też opowieści o najnowszej powieści autora As i dama, która ukazała się w 2021 roku i opisuje losy Mieczysława Sylwestra Garsztki - asa lotnictwa w czasach Wielkiej Wojny.

Spotkanie z Tomaszem Stężąłą odbędzie się w czwartek 12 maja o godzinie 17 w Mediatece w Szkole Łacińskiej, Stare Miasto 42.

Serdecznie zapraszamy Malborczyków i mieszkańców naszego regionu na frapującą opowieść i ciekawą lekcję historii. Wstęp wolny.

informacja: Miejska Biblioteka Publiczna w Malborku