Sobota, 22 czerwca 2024. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

Mieszkańcy napiszą bajki o Malborku w ramach projektu KAIRÓS

2022-04-08 07:51:45 (ost. akt: 2022-04-08 11:25:42)

W środę, 6 kwietnia br. w Skansenie Rzemiosł w Szkole Łacińskiej miało miejsce pierwsze spotkanie pod hasłem „Mieszkańcy Malborka piszą bajki kulturowe” w ramach projektu „KAIRÓS - Heritage as Urban regeneration”, który zakłada realizację licznych akcji kulturalnych, sportowych, społecznych, ekologicznych itp., zaplanowanych i przeprowadzonych właśnie przez osoby z naszego miasta.

„Mieszkańcy Malborka piszą bajki kulturowe” to projekt pilotażowy, którego celem jest zaangażowanie malborczyków w poznawanie historii miejsca zamieszkania poprzez tworzenie bajek metodą teatralną, łączącą opowiadanie historii i grafikę. Pilotaż zakłada zdobycie wiedzy, a następnie jej twórcze przetworzenie poprzez sztukę. Efektem tego działania będą bajki - treść i ilustracje, których autorami będą mieszkańcy Malborka. Efektem końcowym projektu pilotażowego będzie zwrócenie uwagi na wartość edukacji kulturalnej, identyfikacja mieszkańca z miastem oraz popularyzacja dziedzictwa kulturowego Malborka.

Stworzone bajki będą wydane w formie papierowej, wzbogacone o ilustracje wykonane przez artystkę Magdalenę Krzemińską, a następnie nagrane i udostępnione w formie słuchowiska na antenie Radia Malbork.

Warsztaty pisania bajek poprowadziły Marta Borowiec i Violeta Jankowiak. Pierwsza z nich motywowała uczestników do nie ograniczania swojej wyobraźni i puszczenia wodzy fantazji, druga w bardzo dostępny i dowcipny sposób przybliżyła techniki tworzenia bajek dla dzieci.

Uczestnicy będą pisać swoje utwory zarówno indywidualnie, jak i w stworzonych w tym celu grupach. Efekty tej pracy, a może bardziej zabawy będzie można poznać już wkrótce.

A już dziś (08.04) „Zielone Skwery” czyli kolejne wydarzenie w ramach projektu KAIRÓS. Inicjatywa ta polega na tworzeniu i upiększaniu miejsc/skwerów poprzez sadzenie kwiatów, drzew i krzewów oraz stworzenie łąki kwietnej w kilku przestrzeniach miasta. Działanie ma na celu inspirowanie mieszkańców do dbałości o miasto, utożsamianie się z miastem przyjaznym środowisku oraz edukację proekologiczną. Podczas pilotażu planowane jest kilkugodzinne wspólne sadzenie roślin w wyznaczonych miejscach w mieście.http://m.82-200.pl/2021/07/orig/untitled-1-7256.jpg
http://m.82-200.pl/2021/07/orig/untitled-2-7257.jpg