Wtorek, 27 lutego 2024. Imieniny Gagrieli, Liwii, Leonarda

Spotkanie w ramach doradztwa zawodowego w I LO w Malborku

2022-03-28 07:21:07 (ost. akt: 2022-03-28 07:21:32)

23 br. w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Malborku odbyło się spotkanie tegorocznych maturzystów oraz uczniów klas trzecich po szkole podstawowej z Panią Justyną Germanek, koordynatorką projektu Blu Generation. Ideą spotkania było zainspirowanie i zaangażowanie młodych ludzi do podjęcia pracy w jednym z obszarów, w jakich działa Niebieska Gospodarka w Grecji, Hiszpanii, Portugalii i Polsce.

W ramach projektu Blue Generation uczniowie poznali możliwości podjęcia zatrudnienia, a także udział w zagranicznych wyjazdach, w czasie których młodzież może zobaczyć, jak wygląda praca w siedmiu sektorach Niebieskiej Gospodarki, którymi są: turystyka nadmorska, akwakultura, energia oceaniczna, biotechnologia morska, transport morski, rybołówstwo oraz budownictwo okrętowe.

W sektorach Niebieskiej Gospodarki w Europie zatrudnionych jest aktualnie 5,4 mln pracowników i szacuje się, że liczba ta podwoi się do 2030 roku. Problem w tym, że młodzi ludzie nie są zainteresowani karierą na morzu, a przedsiębiorstwa nie potrafią znaleźć pracowników posiadających odpowiednie umiejętności i kwalifikacje.

Intencją prowadzącej było obalenie stereotypu, mówiącego, że praca na morzu musi być "brudna" i niebezpieczna oraz że każdy, kto pracuje na morzu jest rybakiem. Pani Justyna Germanek przekazała również uczniom informacje dotyczące wymaganych umiejętności na poszczególne stanowiska oraz opowiedziała o kilkudniowych wyjazdach, w czasie których mogą zobaczyć, jak wygląda praca w siedmiu sektorach Niebieskiej Gospodarki.

informacja: Izabela Łukasiewicz – doradca zawodowy
zdjęcia: archiwum I LO w Malborku