Niedziela, 21 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

4 tiry z darami dla uchodźców z partnerskiego miasta Margny-lès-Compiègne we Francji

2022-03-24 12:51:52 (ost. akt: 2022-03-24 14:12:47)

W środę, 23 marca br. do Malborka przyjechały 4 w pełni załadowane tiry z pomocą humanitarną dla uchodźców z Ukrainy przebywających w Malborku i okolicach, będące darami od mieszkańców partnerskiego miasta Margny-lès-Compiègne we Francji i gmin z nim sąsiadujących.

Przekazane rzeczy to przede wszystkim żywność, środki higieniczne, ubrania, środki medyczne, wózki dla dzieci, a także na przykład wózki inwalidzkie, nosze czy kule. Do transportu dołączone zostały również laurki od francuskich dzieci dla dzieci z Ukrainy.

Przy rozładunku pomagali mieszkańcy Malborka, w tym żołnierze, straż pożarna, Motokojoty, pracownicy firmy Forest, pracownicy ZGKiM, pracownicy urzędu miasta i starostwa, pracownicy Muzeum Miasta Malborka i Gminy Malbork, ratownicy medyczni z firmy SIM-Med, wolontariusze.

Wraz z transportem do Malborka przyjechali oficjalni przedstawiciele francuskich gmin, w których zbierane były dary. Na czele delegacji stała żona mera Margny-lès-Compiègne i jednocześnie przewodnicząca stowarzyszenia partnerskiego Dany Hellal. Towarzyszyli im również reporterzy z państwowej telewizji 3 Hauts de France edition picardie, którzy nagrali materiał do dokumentu pokazującego zarówno przekazanie darów jak i przedstawiającego sytuację w Polsce, naszą pomoc uchodźcom oraz ich relacje z ucieczki i pobytu w naszym kraju. To bardzo ważne informacje dla Francuzów, ponieważ nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak naprawdę wygląda sytuacja uchodźców z Ukrainy w Polsce i jaką otrzymują tu pomoc.

- Serdecznie dziękuję naszym przyjaciołom z Margny-lès-Compiègne za tak ogromną ilość darów. Rozładowanie tego towaru nie było łatwym zadaniem, dlatego dziękuję wszystkim, którzy zadbali zarówno o logistykę jak i pomogli w rozładunku oraz udostępnili miejsca do zmagazynowania darów, szczególnie firmie Forest, gdzie rozpakowane zostały aż 3 tiry i Szkole Podstawowej nr 5, w której odbył się rozładunek czwartego pojazdu oraz hurtowni Adamus, firmom Antyki Marienburg - Rafał Rachański i Rzemiosło Budowlane Arkadiusz Rawiński. Jeszcze raz wielkie dzięki dla wszystkich, którzy pomogli w tej akcji – dziękuje burmistrz Marek Charzewski.