Niedziela, 21 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

Kolejne dary dla uchodźców z Ukrainy. Tym razem przyjechały z Włoch

2022-03-23 08:13:13 (ost. akt: 2022-03-23 08:16:50)

W poniedziałek (22.03) do punktu zbiórki rzeczowej dla uchodźców z Ukrainy w budynku Muzeum Miasta Malborka przybył transport z Włoch. Z inicjatywą wyszła rodzina Giuseppe Zieniego, który w czasie II wojny światowej był więźniem Stalagu XX B. Jego żona i córka odwiedziły Malbork w październiku ubiegłego roku. Wybrały się do burmistrza miasta, zwiedziły wystawę "Stalag XX B- historia nieopowiedziana" prezentowaną wówczas w muzeum i wraz z jego pracownikami odwiedziły miejsca upamiętniające obóz m.in. pomnik na cmentarzu komunalnym w Malborku i Dawną Wozownię w Miłoradzu, gdzie w czasie wojny znajdowało się komando robocze stalagu.

Pozostając w stałym kontakcie z muzeum, córka Giuseppe postarała się o zorganizowanie pomocy dla obywateli Ukrainy w swojej okolicy. Anfo to miasto, które głównie dbało o zbiórkę (liczy ok. 400 mieszkańców), do tej inicjatywy przyłączyły się również osoby z Caffaro nad jeziorem Idro, Fasano del Garda i San Felice del Benaco.

Z transportem przyjechali do nas Daniele Bodoni- przedstawiciel tamtejszych władz, Luca Dagani, Bruno Giacomini, Pierantonio Richiedei oraz Elia Conchieri-wnuk Giuseppe. Z Włoch przybyły do nas duże ilości odzieży, koców i pościeli, a także różnego rodzaju żywność, leki oraz produkty takie jak pampersy, szampony itp.