Wtorek, 25 czerwca 2024. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

ZUS: ruszyła infolinia dla obywateli Ukrainy / Інфолінія ZUS

2022-03-22 08:25:16 (ost. akt: 2022-03-23 07:37:41)

ZUS uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Chodzi o osoby, które przybyły do Polski po 23 lutego z powodu wojny.

Infolinia jest dostępna w dni robocze - od poniedziałku do piątku - w godzinach od 8:00 do 18:00 pod numerem 22 444 02 55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać mailem na adres UA@zus.pl.

Konsultanci infolinii udzielają informacji: o rodzajach świadczeń rodzinnych przyznawanych i wypłacanych przez ZUS, jak wypełnić i wysłać wniosek, jak zarejestrować profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wśród osób obsługujących infolinię są również uchodźcy z Ukrainy.

Na stronie internetowej Zakładu dostępne są informacje w języku ukraińskim. Potrzebujący mogą się dowiedzieć m.in. gdzie i na jakich warunkach mogą uzyskać pomoc.

Docelowo na stronie internetowej ZUS będą publikowane w tym języku informacje o warunkach uzyskania świadczeń rodzinnych, ubezpieczenia zdrowotnego, świadczeń emerytalnych i rentowych. Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS zostanie udostępnione natomiast zakładanie profilu PUE w języku ukraińskim.
___________________________________
Інфолінія про сімейні виплати для громадян України

Інформацію про сімейні виплати для громадян України, які прибули до Польщі після 23 лютого 2022 року внаслідок збройного конфлікту в цій країні, можна отримати за номером телефону 22 444 02 55*.
Інфолінія доступна у робочі дні - з понеділка по п’ятницю - з 8:00 до 18:00
Питання щодо сімейних виплат для громадян України також можна надсилати на електронну адресу UA@zus.pl
Консультанти цієї інфолінії надають інформацію українською мовами.
Більше інформації про сімейні виплати
* вартість дзвінка за домовленістю замовника з оператором зв'язку.