środa, 28 lutego 2024. Imieniny Ludomira, Makarego, Wiliany

Wielki Mistrz i Zakon Krzyżacki wspierają Ukraińców przebywających w Malborku

2022-03-18 09:30:30 (ost. akt: 2022-03-19 10:31:20)

Czas wojny to czas okrutny, czas cierpienia milionów ludzi i czas ogromnych zniszczeń. To również sytuacja, w której niezwykle ważne są pomoc i wsparcie dla tych, którym odebrano niemal wszystko. Od początku agresji rosyjskiej na Ukrainę granicę z Polską przekroczyło już ponad 2 miliony uchodźców z terenów zagrożonych. W Malborku zarejestrowało się ponad pół tysiąca Ukraińców, w naszym mieście jest ich jednak dużo więcej. To osoby, które często musiały uciekać nagle i nie zdążyły zabrać ze sobą nawet podstawowego bagażu. Nie mają praktycznie nic, dlatego tak ważna jest nasza pomoc.

W tym ciężkim okresie nasi goście mogą liczyć nie tylko na wielkie serce i hojność mieszkańców ale również na wsparcie naszych Przyjaciół. Do jego grona z pewnością zaliczają się Zakon Krzyżacki i jego zwierzchnik Wielki Mistrz Frank Bayard, którzy na pomoc uchodźcom przekazali już 15.000 euro (5.000 euro Wielki Mistrz i 10.000 euro prowincja austriacka Zakonu). Kwota ta pozwoli na zakup rzeczy niezbędnych do życia i prawidłowego funkcjonowania, tak aby uchodźcy w Malborku czuli się dobrze i godnie.

Zakon Krzyżacki jest nieodłączną częścią historii Malborka. Teraz wspólnie tworzymy jej nowy rozdział oparty na współpracy, zrozumieniu i wspólnych przedsięwzięciach realizowanych zarówno z Muzeum Zamkowym jak i z samym miastem. Poza działalnością religijną podstawowym zadaniem Zakonu jest działalność charytatywna, prowadzenie ośrodków służby zdrowia i zakładów opieki społecznej dla osób starszych i chorych, szpitali, ośrodków dla niepełnosprawnych, placówek dla uzależnionych a ostatnio dodatkowo dla uchodźców. Stąd również natychmiastowa odpowiedź Zakonu na potrzeby związane z uchodźcami z Ukrainy.

- Jesteśmy bardzo wdzięczni Zakonowi i Jego Ekscelencji Frankowi Bayardowi za ogromne wsparcie finansowe udzielone na rzecz uchodźców z Ukrainy, którzy postanowili pozostać w naszym mieście. Jesteśmy bardzo otwarci i przyjmujemy wszystkich z otwartymi rękami. Malborczycy pokazali, że mają ogromne pokłady empatii i naprawdę wielkie serca, za co im wszystkim serdecznie dziękuję. W mieście mamy już kilkaset dodatkowych mieszkańców. To wielkie wyzwanie zarówno logistyczne jak i finansowe, dlatego cenna jest każda pomoc. Zakon już od wielu lat pokazuje, jak ważny jest dla niego Malbork, a przekazane wsparcie finansowe to tylko potwierdza. Jeszcze raz dziękuję i mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli realizować wspólne projekty w mieście bez strachu przed wojną – dziękuje burmistrz Marek Charzewski.