Niedziela, 3 marca 2024. Imieniny Kingi, Maryna, Tycjana

Wrażenia nauczycielek ZSP nr 3 po "Job shadowing" w Lizbonie

2022-03-07 10:18:44 (ost. akt: 2022-03-07 10:19:19)

W dniach 20-27.02.2022r. pięć nauczycielek, uczących w zawodzie technik logistyk z Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku, wzięło udział w szkoleniu ,,job shadowing” w Lizbonie.

Motywacją do wzięcia udziału w programie Erasmus+ była przede wszystkim chęć poszerzenia wiedzy na temat logistyki w jej praktycznym ujęciu. Pogłębiłyśmy i doskonaliłyśmy umiejętności w rzeczywistych warunkach pracy w firmie Metropolitano de Lisboa. Ważne było poznanie różnych metod pracy i tajników zawodu w zawodzie związanym z logistyką. Oczywiście, tego typu wyjazd dał nam możliwość wzbogacenia warsztatu pracy i wdrożenia wszelkich ciekawych, nowych pomysłów w przyszłej, codziennej pracy. W związku z powyższym udział w projekcie był możliwością na obserwację, zdobycie wiedzy branżowej, co z pewnością przyczyni się do podniesienia jakości pracy i wdrożenia wiedzy w praktyce.

Wzbogaciłyśmy wiedzę i zdobyłyśmy nowe doświadczenie zawodowe, przekonałyśmy się, jak wygląda praca w portugalskiej firmie i ich podejście do pracy i też mogłyśmy sprawdzić siebie, czy podołamy takiemu wyzwaniu. Doświadczenie zdobyte za granicą to przede wszystkim ważny punkt w życiu, służący samokształceniu i rozwojowi. To nowe znajomości i doświadczenia, nowe sytuacje, nowe smaki, zapachy, zwyczaje i tradycje. To niezapomniane wspomnienia, nauka i znajomości. Poznałyśmy standardy pracy zawodowej w przedsiębiorstwach, gdzie cyklicznie praktyki odbywają uczniowie, by lepiej przygotować ich do realizacji przyszłych celów zawodowych, by byli dostosowani do dynamicznie zmieniających się potrzeb wymagającego rynku.
Przyjrzałyśmy się firmie od środka, przyglądałyśmy się wykonywaniu obowiązków przez danego pracownika firmy. Zapoznałyśmy się z organizacją pracy, zadaniami przedsiębiorstwa, obiegiem dokumentów, zakresem czynności i odpowiedzialności pracowników, podstawowymi przepisami BHP oraz zdobyłyśmy umiejętność współpracy i odpowiedzialność za wykonane zadania. Przekonałyśmy się jak wygląda kultura organizacji, struktura, podział stanowisk, jacy ludzie w niej pracują, jak wygląda przykładowy dzień pracownika, poznałyśmy atmosferę. Poznałyśmy jak sprawnie skorelować różne środki transportu funkcjonujące w jednym mieście tj. metro, autobus, tramwaj itd. Dodatkowo zapoznano nas z zarządzaniem w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej oraz z wdrażaniem systemów bezpieczeństwa w metrze, a także pokazano nam jak funkcjonuje monitoring metra. Zdobyłyśmy doświadczenie, mimo iż nie wykonywałyśmy obowiązków bezpośrednio (szkolenie typu job shadowing), to wiemy jak wygląda taki proces, poznałyśmy nowe metody pracy, tajniki zawodu i pewnym stopniu również organizację, wymagania pracodawców, atmosferę ludzi, kulturę przedsiębiorstwa.

Udział w projekcie pozwolił poszerzyć kompetencje mentalne i międzykulturowe, pozwolił poznać innych, ciekawych ludzi, ich kulturę, przekonać się, czy ich życie codzienne bardzo różni się od naszego. Taki wyjazd to okazja do ćwiczenia umiejętności językowych i motywacja do nauki języka. Udział w projekcie zagranicznym przekłada się na wiele korzyści dla jego uczestników. Przebywając za granicą otrzymujemy gratis to, czego nie dostaniemy w Polsce, a mianowicie zdobywamy praktyczną naukę języka obcego ze słownictwem strikte biznesowym. Musimy przełamywać bariery językowe, umieć się porozumiewać mimo występujących braków w znajomości języka i przede wszystkim potrafić odnaleźć się w każdej sytuacji.

Podsumowując wszyscy uczestnicy projektu zyskali na udziale w projekcie, a wiadomości pozyskane przyczynią się do podniesienia jakości pracy i wzbogacenia warsztatu pracy w obrębie nauczania przedmiotów zawodowych, a przede wszystkim tych związanych z logistyką.

Projekt - Doświadczenia budują sukces zawodowy - Experiences build professional success – realizowany w ramach programu Erasmus+ w ramach sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe.

Uczestniczki wyjazdu