Wtorek, 25 czerwca 2024. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

Trwa zbiórka darów dla uchodźców z Ukrainy

2022-02-28 09:27:03 (ost. akt: 2022-03-11 10:56:27)

Trwa zbiórka darów dla uchodźców z Ukrainy. Główny punkt w mieście znajduje się w Muzeum Miasta Malborka przy ul. Kościuszki 54.

AKTUALIZACJA 09.03.2022 r., godz.: 22:00
Szanowni Mieszkańcy,
Dziś jest dziesiąty dzień działania powiatowego punktu zbiórki darów rzeczowych dla uchodźców z Ukrainy.
Codziennie słyszymy nowe a jednak te same historie od przybyłych matek i ich dzieci. Ich malborscy opiekunowie, mieszkańcy, którzy udostępnili swoje domy i serca, mówią nam o strachu w oczach, początkowym braku zaufania czy lęku przed głośniejszym dźwiękiem.
Przychodzą też do nas osoby, które już wcześniej otrzymały przekazane przez Państwa wparcie i teraz sami zgłaszają się jako chętni do pomocy w punkcie. Widzimy, jak swobodniej się czują w naszym towarzystwie i z uśmiechem na twarzy opowiadają o sobie. Jednak ich oczy zachodzą łzami, kiedy wspominają tych, którzy zostali na Ukrainie. Ich serca są z bliskimi, z żołnierzami, którzy walczą o wolność swojej ojczyzny. Mają nadzieję, na szybkie zakończenie wojny i powrót do domu. Do swojego kraju.
Nie wiemy jednak, kiedy ten koszmar się zakończy, dlatego w dalszym ciągu prosimy Państwa o pomoc rzeczową.
ŻYWNOŚĆ DŁUGOTERMINOWA:
konserwy, cukier, makarony, olej, mąka, sól, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze, mleko UHT, warzywa w puszkach (np. fasola, groszek, kukurydza, ananas, brzoskwinia), przeciery pomidorowe
KOSMETYKI I CHEMIA:
papier toaletowy, żele pod prysznic, szampony, mydła, kremy uniwersalne typu Nivea, podpaski, proszki do prania, płyny do mycia naczyń.
ŚRODKI OPATRUNKOWE I LEKI:
bandaże zwykłe i elastyczne, opaski uciskowe, gazy jałowe i opatrunkowe, plastry zwykłe i z opatrunkiem, rękawiczki jednorazowe, woda utleniona, spirytus salicylowy, tabletki przeciwbólowe, koce termiczne, pęsety sterylne, nożyczki do opatrunków, apteczki pierwszej pomocy, kompresy jałowe, ampułki soli fizjologicznej, chusty opatrunkowe sterylne.
ORAZ:
materace, śpiwory, koce, poduszki, rękawiczki robocze (w dużych ilościach), bielizna osobista (dla dzieci i dorosłych), nowa, nieużywana.
Dziękujemy ????❤️&????????

Pamiętajmy, że nasza pomoc uchodźcom będzie potrzebna przez następne miesiące i będzie już coraz bardziej konkretna i skierowana dla danej rodziny. Dlatego tak ważne jest dla nas wszystkich byśmy z rozsądkiem podchodzili do przekazywania darów.
Dziękujemy w imieniu uchodźców i walczących na froncie.

Pomoc rzeczowa:
Główny punkt zbiórki z terenu powiatu malborskiego znajduje się w Muzeum Miasta Malborka przy ul. Kościuszki 54.
Punkt otwarty jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 19:00, w sobotę i niedzielę w godzinach 11:00-17:00.
Lista zapotrzebowania codziennie jest aktualizowana na FB: Malbork - oficjalny profil miasta @MalborkMiasto
W razie pytań prosimy o kontakt pod numer 669 990 005.

Jednocześnie informujemy, że Mieszkańcy Malborka, którzy chcą przyjąć uchodźców z Ukrainy, mogą zgłaszać swoją gotowość dzwoniąc na specjalny numer 607 674 217 w godzinach pracy Urzędu Miasta Malborka – poniedziałek, wtorek, czwartek godz. 7.30-15.30, środa 7.30-16.30, piątek 7.30-14.30.

Pod tym numerem osoby przyjmujące gości otrzymają również informację na temat możliwej pomocy dla nich (np. przekazanie ubrań, środków czystości, jedzenia).

Wpłaty pieniężne:
może wpłacać dowolne datki na konto Fundacji Nadzieja II im. Stefanii Zaorskiej w Banku Spółdzielczym w Nowym Stawie. Numer konta to: 88 8304 0005 0000 3867 2000 0010. W tytule przelewu należy umieścić dopisek „Pomoc Ukrainie”.


Punkt Informacyjny dla Uchodźców z Ukrainy
Adres: Tymczasowy Dworzec PKP w Gdańsku Głównym, ul. Podwale Grodzkie 1, Gdańsk
nr tel.: 734 117 307
mail: infoukraina.pomorskie@gdansk.uw.gov.pl
godziny: 8:00 – 20:00

Rządowy portal #PomagamUkrainie
Wystartował rządowy portal dla osób chcących pomóc obywatelom Ukrainy oraz dla obywateli Ukrainy potrzebujących pomocy: pomagamukrainie.gov.pl/

Więcej artykułów dotyczących spraw Ukrainy, wsparcia dla uchodźców itp.