Sobota, 2 marca 2024. Imieniny Halszki, Heleny, Karola

MCKiE zaprasza na wystawę ceramiki Beaty Grudzieckiej

2022-02-21 11:10:13 (ost. akt: 2022-02-21 11:16:06)

Malborskie Centrum Kultury i Edukacji Nova Galeria przy ul. Armii Krajowej 68 zaprasza na wernisaż wystawy ceramiki autorstwa Beaty Grudzieckiej pt. „Fajans. Podróż przez wieki”. Wernisaż odbędzie się 2 marca 2022 r. o godz. 17.00, wystawę będzie można zobaczyć do 1 kwietnia 2022 r. od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-16.00. Zapraszamy!

"Fajans. Podróż przez wieki" to wystawa, która poprowadzi odbiorców przez fascynację autorki holenderskimi flizami oraz osiemnastowiecznymi naczyniami i kaflami piecowymi z fajansu pomorskiego. Na wykonanych przez autorkę talerzach, płytkach i kaflach znajdziemy próby rekonstrukcji oryginalnych wzorów, inspiracje tymi wzorami, a także detale połączone w zupełnie nowy obraz. Wszystkie prace wykonano techniką podszkliwną i wszkliwną, z wykorzystaniem tradycyjnych barwników - tlenków kobaltu, manganu, miedzi i żelaza.

Beata Grudziecka jest geografką i ceramiczką. Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu muzealnictwa i ochrony zbiorów. Od 2014 roku prowadzi badania terenowe na Żuławach dotyczące obecności i związków fliz holenderskich z tym terenem. W 2018 roku wzięła udział w międzynarodowym projekcie realizowanym przez The Royal Delft, najstarszą i nadal działającą manufakturę fajansu w Holandii. W 2020 roku otrzymała stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultur. Dwukrotnie brała udział w warsztatach malowania fliz holenderskich organizowanych przez De Koninklijke Porceleyne Fles w Delft. W 2021 uczestniczyła w Masterclass Delfts blauw schilderen w Heinen Delfts Blauw w Amsterdamie. Jest właścicielką pracowni Ceramika Malborska. Jej praca to nieustające poszukiwania i przywracanie odbiorcom świadomości istnienia przepięknej ceramiki, obecnej przez wieki w najbliższym nam otoczeniu.