Czwartek, 25 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Baltic String Quartet - muzyka z filmów rodem

2017-03-14 11:00:03 (ost. akt: 2017-03-14 11:03:09)

Najbliższy koncert to gratka nie tylko dla fanów muzyki, ale i dla kinomanów. Już teraz warto kupić bilet na koncert muzyki filmowej „Scent of a Woman”(„Zapach kobiety”) w wykonaniu Baltic String Quartet, który odbędzie się 23 marca (czwartek) o godz. 18 w przyzamkowym Karwanie. Zapraszają Malborskie Stowarzyszenie OŚ oraz Muzeum Zamkowe w Malborku.

Baltic String Quartet to Tomasz Diakun, Sylwia Kolińska, Tomasz Pozorski, Kamila Pietrzak. Zespół istnieje już 10 lat. Tworzą go absolwenci Akademii Muzycznej w Gdańsku, obecnie związani z Filharmonią Bałtycką i Teatrem Muzycznym. Połączyła ich wspólna pasja, szerokie spojrzenie na sztukę i poczucie humoru. Muzycy spełniają się zarówno w projektach typowo klasycznych jak i bardziej nowatorskich. Włączają do repertuaru muzykę kameralną, rozrywkową, jazzową oraz elementy kabaretu.

Zespół ściśle współpracuje z Gdańskim Towarzystwem Przyjaciół Sztuki. Wspólnie z towarzystwem stworzyli dwa projekty muzyczne odbywające się w galerii GTPS:
„Niedzielne spotkania z muzyką 13:13” i letnie koncerty „Klasyka nocą”. Członkowie grupy są także pomysłodawcami i producentami nietypowego cyklu koncertów: Chillout Classic. Są to sesje relaksacyjne z muzyką klasyczną, odbywające się cyklicznie w restauracji Miasto Aniołów w Gdańsku. Ciekawostką tego projektu jest to, że widownia słucha kwartetu w kompletnych ciemnościach, leżąc na sofach, leżakach plażowych a nawet na podłodze.

W maju 2015 r. wydali płytę z muzyka filmową „Scent Of a Woman” („Zapach Kobiety”). I to właśnie ten materiał zostanie zaprezentowany malborskiej widowni 23 marca (czwartek) o godz. 18 w Ośrodku Konferencyjnym Karwan Muzeum Zamkowego, ul. Starościńska 1. Na koncert złoży się 14 słynnych tematów filmowych zaaranżowanych na potrzeby zespołu głównie przez obydwu Tomaszów, członków kwartetu.

- Płyta to nie tylko muzyka, ale przede wszystkim opowieść o kobiecie. „Zapach kobiety” to dla nas najróżniejsze emocje w życiu kobiety. Są tu: żarliwa miłość, zazdrość, oczekiwania, wahania nastrojów. Materiał został zrealizowany przez Jacka Puchalskiego w Radio Gdańsk – tłumaczą muzycy z Baltic String Quartet.

Koncert poprowadzi Tomasz Diakun, pierwszy skrzypek kwartetu, który ze swadą opowie o muzyce, kompozytorach, a także ciekawostki o filmach i aktorach.
Bilety na to wydarzenie można kupić już teraz lub w dniu koncertu w kasach Muzeum Zamkowego. Cena jednego biletu wynosi15 zł, natomiast uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadpodstawowych oraz emeryci ważną legitymację płacą 10 zł. Dzieci do lat siedmiu mają zapewniony bezpłatny wstęp.

Program koncertu:
1. Carlos Gardel - Tango „Por una Cabeza” z filmu „Zapach kobiety” (1992)
2. Harold Arlen - „Over the rainbow” z filmu „Czarnoksiężnik z krainy Oz” (1939)
3. Vincent Youmans - „Tea for two” z musicalu „No, No, Nanette” (1925)
4. Herman Hupfeld - „As time goes by” z filmu „Casablanca” (1942)
5. Ennio Morricone – „Obój Gabriela” z filmu „Misja” (1986)
6. Nino Rota – Temat miłosny z filmu „Ojciec chrzestny” (1972)
7. Jacob Gade - Tango „Jalousie” z filmu „Son of Zorro” (1925)
8. Henry Mancini - „Moon River” z filmu Śniadanie u Tiffany'ego(1961)
9. Henry Mancini – „Różowa Pantera” (1963)
10. Hubert Giraud – „Pod dachami Paryża” (1950)
11. James Horner - „My heart will go on” z filmu „Titanic” (1997)
12. Scott Joplin - „The Entertainer” z filmu „Żądło” (1973)
13. Wojciech Kilar - Walc z filmu „Ziemia obiecana” (1975)
14. Astor Piazzolla - „Oblivion” z filmu „Henryk IV” (1984)

O projekcie:
Zamkowe Kameralia to cykl koncertów, które odbywają się w salach malborskiej warowni. Projekt jest realizowany od 2011 r. Jego pomysłodawcą jest stowarzyszenie Malborskie Centrum Kwadrat. Od początku partnerem jest Muzeum Zamkowe.

W 2017 r. Zamkowe Kameralia są przedsięwzięciem przygotowywanym wspólnie przez Malborskie Stowarzyszenie OŚ i Muzeum Zamkowe w Malborku.
Projekt jest dofinansowany przez Miasto Malbork i Starostwo Powiatowe w Malborku.


http://m.82-200.pl/2017/03/orig/bsq-760.jpg