Piątek, 23 lutego 2024. Imieniny Damiana, Romana, Romany

SOWA czyli Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności wkrótce w ofercie Łaciny

2022-02-11 12:51:33 (ost. akt: 2022-02-11 13:01:06)

Już w tym roku mieszkańcy Malborka będą mogli skorzystać z niezwykłej przestrzeni, która powstanie w Centrum Kultury i Edukacji Szkoła Łacińska w Malborku. To właśnie w Łacinie rozpocznie funkcjonowanie SOWA czyli Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności.

- Od 2014 roku w obiekcie realizowane są różne wydarzenia zarówno kulturalne, jak i edukacyjne więc umiejscowienie właśnie tutaj wystawienniczej przestrzeni edukacyjnej dla dzieci i młodzieży stanowi doskonałe uzupełnienie jego funkcji. Obecnie jesteśmy w trakcie przygotowywania dokumentacji niezbędnej do zrealizowania dalszych prac – wyjaśnia Małgorzata Badziong Kierownik CKiE Szkoła Łacińska. - Otwarcie wystawy planowane jest na drugą połowę października bieżącego roku i do tego czasu musimy przystosować przestrzeń znajdującą się pierwszym piętrze.

Pierwszym krokiem w tym kierunku było podpisane w styczniu br. porozumienie pomiędzy Centrum Nauki Kopernik a Miastem Malbork reprezentowanym przez Malborskie Centrum Kultury i Edukacji, w ramach którego określono zasady współpracy programowej obu instytucji.

Dzięki udziałowi w Programie SOWA realizowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik Łacina wzbogaci się o 15 eksponatów do samodzielnego eksperymentowania oraz przestrzeń warsztatową tzw. Majsternię.

- Przygotowanie samej wystawy to jeden z etapów, równie ważne jest wsparcie merytoryczne edukatorów i animatorów - dodaje Małgorzata Badziong. - Już w grudniu mieliśmy możliwość wzięcia udziału w wizycie studyjnej w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, która pozwoliła nam bezpośrednio zetknąć się z zamysłem twórców programu i samą ideą funkcjonowania małych centrów nauki.

Uczestnictwo w programie to nie tylko szansa na rozwój infrastruktury Łaciny, ale też możliwość udziału w wielu doskonałych programach edukacyjnych koordynowanych przez Centrum Nauki Kopernik takich jak Klub Młodego Odkrywcy, Warsztaty Familijne czy programie edukacji kosmicznej ESERO.


- Warto przypomnieć, że budynek został zmodernizowany i przywrócony mieszkańcom w ramach projektu „Odbudowa i wprowadzenie nowych funkcji na terenie Szkoły Łacińskiej” współfinansowanego ze środków RPO WP na lata 2014-2020 i MKIDN. Cieszy nas fakt, że oferta Łaciny nieustannie się rozwija i przyciąga nowe rzesze odbiorców. Obiekt, dzięki grupie pracowników MCKIE i jednocześnie ogromnych pasjonatów niestandardowych form nauki, doskonale wpisał się w krajobraz edukacyjno-kulturalny Malborka – podsumowuje Monika Sasin, Naczelnik Wydziału Projektów Rozwojowych Urzędu Miasta Malborka.

http://m.82-200.pl/2022/02/orig/cats-7887.jpg