Piątek, 27 stycznia 2023. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

„Najdalsza Polska. Szczecin 1945 – 1948” - nowa wystawa w Muzeum Miasta Malborka

2022-02-04 12:23:56 (ost. akt: 2022-02-04 12:30:49)

Od kilku dni przed Muzeum Miasta Malborka na ul. Kościuszki można oglądać wystawę plenerową „Najdalsza Polska. Szczecin 1945 – 1948”. 2 lutego br. odbyło się oficjalne otwarcie, którego wspólnie dokonali burmistrz Marek Charzewski oraz dyrektor Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji Krzysztof Andruszkiewicz.

Ekspozycja składa się z 12 dwustronnych plansz, na których zostały przedstawione m.in. geneza postulatów oparcia granic Polski na Odrze, losy Polaków wywiezionych przez Niemców w czasie II wojny światowej na roboty do Szczecina, realia sowieckiej obecności w Szczecinie, transfer ludności polskiej z Kresów na Pomorze Zachodnie oraz budowa życia Kościoła katolickiego. Wystawę będzie można oglądać do 14 marca br.

Osobno przedstawiono historię oporu szczecinian wobec łamania demokracji przez ekipę Bolesława Bieruta (jedna z pierwszych wielkich demonstracji, wyrażająca sprzeciw wobec komunistów i wsparcie dla Stanisława Mikołajczyka, miała miejsce w kwietniu 1946 r. właśnie w Szczecinie).
Wystawa była pokazywana już m.in. w Szczecinie i Warszawie, a jej pomysłodawcą i kuratorem jest Piotr Semka dziennikarz, publicysta i pisarz.

- Do Malbork wystawa przybywa goszcząc uprzednio m.in. w Szczecinie, Gdańsku, Wrocławiu, Warszawie, Olsztynie a nawet podkarpackim Lubaczowie. Jest to więc w pełnym tego słowa znaczeniu wystawa podróżująca. Co warto podkreślić, „Najdalsza Polska” zarówno pod względem formuły jak i treści, dopełnia i wpisuje się w zamysł, jaki w 2017 r. udało nam się zrealizować w ramach konsorcjum Sieci Ziem Zachodnich i Północnych w postaci monumentalnej wystawy mobilnej „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek”.Ta wielowątkowa opowieść o procesie zakorzeniania się nowych, polskich mieszkańców Ziem Zachodnich i Północnych, dzięki uprzejmej gościnności może być eksponowana również w Muzeum Miasta Malborka – napisał w liście na otwarcie wystawy napisał współorganizator ekspozycji Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.