Czwartek, 28 września 2023. Imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława

Akcje charytatywne i profilaktyczne w ZSP 4

2022-02-02 10:09:32 (ost. akt: 2022-02-02 10:17:37)

Uczniowie klas trzecich BS I stopnia z ZSP 4 kształcących się w budynku CEZ inicjują i biorą udział w licznych akcjach profilaktycznych i charytatywnych. Poniżej informacje o ostatnich działaniach.

W dniach 20-24.09.2021 r. odbyła się akcja charytatywna na rzecz Malborskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt „REKS” .
Uczniowie klas trzecich BS I stopnia licznie włączyli się w zbiórkę karmy dla zwierząt i innych niezbędnych rzeczy, w tym smyczy, koców itp.

Poza tym uczniowie w dniu 05.11.2021 r. brali udział w akcji honorowego oddawania krwi pn. „Oddając krew ratujesz życie”. Akcję zainicjowała Pani Anna Mikszto.
To wspaniała idea, którą szkoła stara się promować wśród uczniów również własną postawą. Bowiem nauczyciele i pracownicy szkoły również oddali krew, tym samym wspierając lekarzy w ich codziennej walce o życie pacjentów.
W ten sposób szkoła stara się rozwijać u młodych ludzi wrażliwość na los potrzebujących.

Natomiast w dniach od 8 do 19 listopada 2021 r. uczniowie klas trzecich BS I stopnia wzięli także udział w akcji charytatywnej na rzecz Kwidzyńskiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych- Hospicjum im. Św. Wojciecha.
Akcja została zainicjowana przez dwie uczennice klasy III Fp- W.Owczarek i K.Król.

Podczas akcji zostały zebrane bardzo przydatne przedmioty, m.in. pulsoksymetry, stolik na łóżko, materiały opatrunkowe, baterie, środki higieniczne, słodycze.
Po raz kolejny nasi uczniowie wykazali się dużą dozą wrażliwości i empatii oraz chęcią niesienia pomocy najbardziej potrzebującym.
http://m.82-200.pl/2022/02/orig/20211201-110930-7864.jpg
Z kolei dnia 01.12.2021 r. została zorganizowana wśród uczniów klas trzecich BS I stopnia akcja profilaktyczna „Czerwona wstążeczka” z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z AIDS.
Wszystko odbywało się pod hasłem: „BĄDŹ SOLIDARNY, POKAŻ ŻE NIE JEST CI OBOJĘTNY LOS DRUGIEGO CZŁOWIEKA”.

W szkole został przygotowany stolik edukacyjny z ulotkami dotyczącymi tematyki HIV/AIDS oraz koszyczek , w którym znajdowały sie przygotowane przez uczniów czerwone wstążeczki.

Każdy kto chciał, zarówno uczeń jak i nauczyciel oraz pracownik szkoły, mógł tego dnia przypiąć sobie czerwoną wstążeczkę na znak solidaryzowania się z ludźmi chorymi na AIDS i zarażonymi wirusem HIV.

Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i miała na celu szerzenie tolerancji oraz pozytywnych postaw wobec osób zakażonych, chorych i dyskryminowanych.
Został również zorganizowany wewnątrzszkolny konkurs wiedzy na temat HIV/AIDS.
Każdy uczestnik konkursu miał przypiętą czerwoną wstążeczkę, która jest symbolem solidaryzowania się z ludźmi dotkniętymi tym problemem.

Celem konkursu było podniesienie poziomu wiedzy młodzieży na temat zakażeń HIV i choroby AIDS oraz umiejętność wykorzystania tej wiedzy w życiu codziennym.

Ważne było również promowanie postaw odpowiedzialności za własne życie oraz szacunku wobec siebie. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, co oznacza że temat jest dla młodzieży ważny.
Organizatorem akcji i konkursu była Mariola Karaś – pedagog szkolny, która również ufundowała drobne nagrody rzeczowe dla uczniów.

W ramach profilaktyki dziewczęta uczestniczyły w zorganizowanych przez pedagoga szkolnego zajęciach z zakresu profilaktyki raka piersi, które przeprowadziły Panie z Fundacji „Wsparcie na starcie”.

W trakcie „Biustopogadanki” uczennice miały okazję zapoznać się i przekonać jak ogromne znaczenie ma samobadanie piersi jako najbardziej skuteczna metoda profilaktyki raka piersi .
Poza tym prowadząca mówiła o czynnikach wpływających na zachorowalność, tzw. czynnikach ryzyka, ale także szczególny akcent położyła na czynniki chroniące. W trakcie „biustopogadanki” dziewczęta dowiedziały się również na czym polega „brafitting” i jak wpływa na zdrowie i poczucie pewności siebie.

W grudniu 2021 roku wśród uczniów klas trzecich BS I stopnia w Malborku została zainicjowana przez pedagoga szkolnego M.Karaś akcja „Klasa rodzinie”.

Klasa wspólnie z wychowawcą przygotowała paczkę świąteczną, która została przekazana najbardziej potrzebującemu uczniowi szkoły.

W szczytną akcję włączyła się klasa III Fp wraz z wychowawczynią Panią Moniką Zawadą oraz nauczyciele - Pani Katarzyna Rybak, a także Pan Andrzej Zakrzewski.

Uczniowie chętnie włączają się we wszystkie akcje i mówią: „Razem zmieniamy świat na lepsze”.
Celem jest uwrażliwienie młodych ludzi na krzywdę drugiego człowieka oraz to, żeby dostrzegali, że czasami bardzo blisko jest ktoś taki sam jak my, kto ma takie same potrzeby, ale niewielkie możliwości, aby je zrealizować.

Podjęte działania wzbudzają poczucie własnej wartości, uwrażliwiają na potrzeby innych, integrują młodych ludzi, uczą empatii, a przede wszystkim tego, że wspólnie możemy zdziałać więcej.

Organizatorami i inicjatorami akcji był pedagog szkolny Mariola Karaś, opiekun Samorządu Uczniowskiego Pani Joanna Parafiniuk, Pani Anna Mikszto, Pani Monika Zawada.
Trzeba też podkreślić , że akcje na rzecz Stowarzyszenia REKS i na rzecz Hospicjum zainicjowała sama młodzież.


Tekst: Mariola Karaś