Czwartek, 25 lipca 2024. Imieniny Jakuba, Krzysztofa, Walentyny

ZUS przyjmuje wnioski z nowej Tarczy antykryzysowej

2022-01-17 13:35:49 (ost. akt: 2022-01-17 13:35:54)

Przedsiębiorcy z określonych branż, którzy ucierpieli z powodu Covid-19 mogą wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2021 r., a także nawet do sześciu razy skorzystać ze świadczenia postojowego. Przepisy, które dotyczą świadczenia postojowego i zwolnienia ze składek weszły w życie 17 stycznia 2022 r.

Przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2021 r. na formularzu RDZ-B7. Powinien on trafić do ZUS najpóźniej 28 lutego 2022 r. O zwolnienie ze składek mogą wystąpić podmioty oznaczone kodami PKD: 56.30.Z czyli firmy zajmujące się przygotowywaniem i podawanie napojów (podklasa ta obejmuje m.in. dyskoteki serwujące głównie napoje), 93.29.A - działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w miejscach o zamkniętej przestrzeni oraz 93.29.Z czyli pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna.

Aby skorzystać z tego wsparcia przedsiębiorca musi przekazać dokumenty rozliczeniowe za grudzień 2021 r. do końca lutego 2022 r., chyba że jest zwolniony z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów.
Przedsiębiorcy ze wskazanych branż, w zależności od kodu PKD, mogą też otrzymać świadczenie postojowe od jednego do sześciu razy. Są wśród nich tacy, którzy zajmują się sprzedażą detaliczną, fryzjerstwem i zabiegami kosmetycznymi czy działają w branży hotelarskiej lub rozrywkowej. Pełna lista kodów PKD dostępna jest na stronie www.zus.pl. Wniosek RSP-DD7 mogą złożyć najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od zniesienia stanu epidemii. Co ważne, jeżeli przedsiębiorca złożył wniosek RSP-DD7 i otrzymał świadczenie postojowe już wcześniej, to liczba świadczeń o które może wystąpić zostanie pomniejszona o już pobrane.
O wsparcie mogą wystąpić przedsiębiorcy, którzy działali przed listopadem 2020 roku, a przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu prowadzili 31 marca 2021 r.

Zwolnienie ze składek i ponowne postojowe z ZUS przysługuje firmom, które zanotowały spadek przychodu o co najmniej 40 proc. Ten warunek weryfikuje się, porównując przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku do przychodu z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego, albo z lutego lub września 2020 r.

Wnioski o wsparcie z Tarczy Antykryzysowej będzie można złożyć wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.