Sobota, 24 lutego 2024. Imieniny Boguty, Bogusza, Macieja

Wielki Mistrz: uczestnicy maszerowali i biegali m.in. ze Sztumu do Malborka

2022-01-17 07:39:02 (ost. akt: 2022-01-18 11:28:27)

W dniach 07 - 08 stycznia 2022 roku na terenie miasta Malborka oraz jego okolic odbyło się wydarzenie pod nazwą Wielki Mistrz. To dwudniowy event sportowo rekreacyjny dla osób uprawiających zdrowy tryb życia, w trakcie którego odbyły się biegi i marsze nordic walking (NW). Głównym Celem była integracja środowiska biegaczy i maszerów nordic walking , popularyzacja biegania i marszów nordic walking jako najprostszej formy uprawiania sportu, rywalizacja sportowa i uprawianie aktywnej turystyki, poznawanie walorów turystycznych Malborka oraz okolic.

Nadmienić należy, że decyzją Rektora-Komendanta kontradm. prof. dr hab. Tomasza Szubrychta wydarzenie Wielki Mistrz zostało wybrane jako sportowe otwarcie obchodów 100-lecia Akademii Marynarki Wojennej.

W ramach Wielkiego Mistrza odbyły się biegi i marsze nornic walking (NW) na dystansach:
07.01.2022:
- marsz na trasie około 21 km - start godz. 16:00, zakończenie o godz. 20:00
08.01.2022:
- 14h – jak największa liczba pokonanych km w biegu i marszu NW; start godz. 04:00, zakończenie
o godz. 18:00
- 50 km (+): marsz NW start o godz. 10:00, bieg start o godz.11:00, zakończenie o godz. 18:00
- 21 km: marsz NW start o godz. 14:00, bieg start o godz.15:00, zakończenie o godz. 18:00
Meta dla wszystkich dystansów zorganizowana była na terenie Muzeum Zamkowego w Malborku, ul. Starościńska 1 („Zamek Malbork”).

Pierwszego dnia wszyscy śmiałkowie, którzy podjęli wyzwanie Wielkiego Mistrza mieli do pokonania marsz na dystansie ok. 21 km. Trasa prowadziła z dziedzińca Zamku w Sztumie do Zamku w Malborku. Dodatkową atrakcją tego marszu była pora dnia, a nawet nocy. Uczestnicy o godzinie 16:00 zaczęli marsz z pochodniami, które były jedynym dozwolonym oświetleniem na całej trasie. Przemarsz był zaplanowany na ok. 4 godziny. W związku z tym, że grupa liczyła 54 osoby, a tępo marszy było dostosowane dla całości to ostatnie osoby dotarły pod mury malborskiej warowni ok. 21:00.

Drugiego dnia już o godzinie 4:00 pierwsi zawodnicy zaczynali swoje zmagania na trasie. Był to koronny dystans, gdyż polegał na tym, aby wciągu 14 godzin każdy uzyskał jak nawiększą liczbę kilometrów co gwarantowało zwycięstwo. Do boju zameldowało się łącznie 11 zawodników zarówno nornic walking jak i biegaczy. Wszyscy mieli do pokonania trasę ok. 53 km, zaczynającą się w Centrum Aktywnego Wypoczynku w Malborku i biegnącą w kierunku Białej Góry poprzez tereny Naldleśnictwa Kwidzyn i z powrotem z metą usytuowaną na dziedzińcu Muzeum Zamkowego w Malborku. Każdy z uczestników musiał zakończyć swoje zmagania go godziny 18:00.

Kolejni zawodnicy mieli więcej czasu, aby nabrać sił po piątkowym marszu. Strat na dystansie ok. 53 km był o godzinie 10:00 dla osób maszerujących nornic walking oraz o godzinie 11:00 dla biegaczy.

Najkrótszy z dostępnych dystansów wynosił 21 km. Zawodnicy marszu nornic walking zaczynali ściganie o godzinie 14:00, natomiast biegacze godzinę później czyli od 15:00.
Trasa na wszystkich dystansach była zróżnicowana. Przebiegała po ścieżkach rowerowych, asfalcie, drodze utwardzonej, płytach betonowych, po ścieżkach leśnych/parkowych, a także polnych. Zimowe warunki z białym śnieżnym puchem i lekkim mrozem dodawały jeszcze większego uroku w bardzo interesujących miejscach widokowych usytuowanych na całej długości.

Dla wszystkich zawodników był przewidziany medal za ukończenie konkretnego dystansu. Jednak tytuł Wielkiego Mistrza otrzymywał tylko ten, który ukończył dwa wybrane przez siebie dystanse wciągu całego wydarzenia.

Każdy zawodnik zarówno biegu jak i marszu nornic walking na swoich dystansach mógł na koniec cieszyć się z uzyskania tego honorowego miana i otrzymać je z rąk:
Pani Beaty STAWARSKIEJ Zastępca Dyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku ds. marketingu i administracji, Pana Marka CHARZEWSKIEGO Burmistrza Miasta Malborka, Pana ppłk Andrzeja SIKORY Szefa Sztabu 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego,
Pana kmdr por. Arkadiusza SOBIERAJA Prezes Wojskowego Klubu Sportowego FLOTA oraz Pana por. mar. Ireneusza KAMIŃSKIEGO Prezes Klubu Sportowego "ISKRA" Akademii Marynarki Wojennej.

Najwytrwalsi i najszybsi dodatkowo zostali obdarowani specjalnymi i wyjątkowymi nagrodami:
W marszu nornic walking w ciągu 14 godzin :
1 m-ce Rafał BŁĄDEK, dystans 81,71 km;
2 m-ce Sylwia RESEMAN, dystans 80,55 km;
3 m-ce Radosław OLEJKO, dystans 79,70 km;

W biegu w ciągu 14 godzin:
1 m-ce Patryk KOŚCIŃSKI, dystans 100,20 km;
2 m-ce Artur ROCZKOWSKI, dystans 100,20 km;
3 m-ce Karol LOLEK GRZYWACZ, dystans 72 km;

W marszu nornic walking na dystansie 50 km+:
1 m-ce Tomasz TAISNER, czas 7 h 59 min;
2 m-ce Piotr SZCZEPANIAK, czas 7 h 59 min;
3 m-ce Ewelina KUDALSKA, Joanna ZALEWSKA, Sylwia KASPRZYK, czas 8:00 h;

W biegu na dystansie 50 km+:
1 m-ce Justyna CZOP, czas - 4 h 35 min.;
2 m-ce Daniel KAMIŃSKI, czas - 5 h 51 min.;
3 m-ce Konrad RATAJCZAK, czas - 5 h 54 min.;

W marszu nornic walking na dystansie 21 km:
1 m-ce Tomasz ROGULSKI, czas 3 h 15 min.;
2 m-ce Bartłomiej KOWNACKI, czas 3 h 29 min.;
3 m-ce Aleksandra TEISNER, czas 3 h 29 min.;

W biegu na dystansie 21 km:
1 m-ce Daniel JASTRZĘBSKI, czas 1 h 40 min.;
2 m-ce Sebastian Weryk, czas 1 h 40 min.;
3 m-ce Marcin GROSZKOWSKI, czas 1 h 56 min.;

Po zakończeniu ceremonii wręczenia nagród na dziedzińcu Muzeum Zamkowego w Malborku wszyscy uczestnicy mogli udać się na przygotowany poczęstunek do Centrum Aktywnego Wypoczynku w Malborku. Wspaniałe jadło mogło zadowolić każdego smakosza, nie zabrakło zarówno mięsiwa, warzyw, owoców jak i słodkości.

Podczas wspólnego biesiadowania udało się przeprowadzić licytację i zebrać kwotę ok. 1000 zł do skarbonki w ramach zbliżającego się 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który zagra 30 stycznia 2022 roku.

Ogromne gratulacje dla Wszystkich uczestników, którzy zjechali się do Malborka z całej Polski i nie tylko. Bez chętnych uczestników nie odbył by się ten event.

Olbrzymie podziękowania należą się patronom – Wielkiego Mistrza, którymi byli:
- Burmistrz Miasta Malborka Pan Marek Charzewski
- Dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku Pan dr hab. Janusz Trupinda

Dziękujemy także za wsparcie i pomoc przy organizacji: 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego, Nadleśnictwu Kwidzyn, Browar Gościszewo, OSHEE, Restauracji Piwniczka, Pasieka Huberta, TvRegionalna24.pl, Codzienna Gazeta Internetowa 82-200.pl, MalborkNaszeMiasto.pl .

Ukłon składamy inicjatorom i organizatorom Wielkiego Mistrza: Kundy Portowe, Nordic Walking Malbork, Klub Sportowy ISKRA przy AMW w Gdyni Wojskowy Klub Sportowy FLOTA, Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych AMW Gdynia.


Rafał Błądek
Nordic Walking Malbork
Kundy Portowe


Zdjęcia: Radosław Kończyński, archiwum Kundy Portowe