Wtorek, 5 grudnia 2023. Imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny

Nowe książki w Przedszkolu nr 5 im Dzieci z Zamkowego Wzgórza

2022-01-10 10:23:24 (ost. akt: 2022-01-10 10:24:25)

Przedszkole nr 5 im Dzieci z Zamkowego Wzgórza w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” otrzymało środki finansowe w formie dotacji celowej z budżetu państwa w wysokości 2880 zł. Dodatkowe 20% kosztów realizacji zadania, otrzymano od organu prowadzącego placówkę. Celem programu jest rozwijanie czytelniczych zainteresowań dzieci poprzez zagwarantowanie im dostępu do nowości wydawniczych oraz organizację wydarzeń promujących czytelnictwo.

Pozyskane pieniądze placówka przeznaczyła na zakup książek będących nowościami wydawniczymi literatury dziecięcej, w tym ze „Złotej listy” Fundacji ABCXXI CPCD oraz na realizację działań promujących czytelnictwo – nagrody w konkursach przedszkolnych promujących czytelnictwo oraz ekologię.

W przedszkolu czytelnictwo promowane jest od zawsze. Placówka od wielu lat realizuje program „Czytające przedszkole”, który jest częścią ogólnopolskiej Kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Od kilku już lat odbywają się cyklicznie konkursy plastyczno-czytelnicze „Bajka miesiąca”. Przedszkole współpracuje również z Mediateką oraz innymi bibliotekami miejskimi uczestnicząc w proponowanych zajęciach dydaktycznych na ich terenie. W przedszkolu realizowane są również ogólnopolskie projekty czytelnicze: „Mały miś w świecie wielkiej literatury”, „Czytam z emocją”, „Oto Hałabała zna go Polska cała”. W bieżącym roku zaplanowany jest również konkurs recytatorski dla przedszkolaków do którego chcemy zaangażować też rodziców.

Zakupione książki zostały dobrane do wieku dzieci. Kącik książki w każdej grupie został wzbogacony o nowe książki, które czytane przez panie będą uprzyjemniać dzieciom pobyt w przedszkolu a przy okazji „pomagać wychowywać dzieci na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi!”

Tekst i zdjęcia: Rada Pedagogiczna Przedszkola nr 5