środa, 22 maja 2024. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Matematyka inaczej……w ZSP nr 3

2021-12-22 10:40:21 (ost. akt: 2021-12-22 10:44:08)

Autor zdjęcia: archiwum ZSP nr 3 w Malborku

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku wraz z nauczycielami brali udział w cyklu Pomorskich Wykładów z Matematyki organizowanych przez Pomorskie Koło Matematyczne Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki oraz Centrum Matematyki Politechniki Gdańskiej. Spotkania kierowane były przede wszystkim do uczniów, którzy nie tylko muszą mieć zacięcie matematyczne, ale również do takich, którzy odkryją piękno tej dziedziny w innym wymiarze.

Kilka zdań o przeprowadzonych wykładach...

Pierwszy wykład pt. “Kuferek Matematyczny” w dniu 23 października 2021 r. przedstawił mgr Adam Makowski Prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki i doświadczony nauczyciel Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, współautor podręczników szkolnych oraz znany prelegent wielu wykładów i warsztatów z Krajowych i Regionalnych Konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki. Podczas pierwszego spotkania pan Adam pokazał wiele mało znanych w świecie szkolnym ciekawostek ze świata matematyki i logiki. Uczniowie dowiedzieli się co ciekawego skrywa ułamek 1/7 oraz liczba 153, odkrył jak duża jest liczba 2^50 i ile waży milion.

Drugi wykład "Reguła Pappusa Guldina", który odbył się 19 listopada 2021r. wygłosił dr Bronisław Pabich znany popularyzator matematyki, pasjonat geometrii oraz popularny autor wielu książek, nauczyciel akademicki, członek honorowy SNM i członek PTM. Podczas tego spotkania poruszono pojęcia związane z określeniem środka ciężkości. Pojęcie środka ciężkości figury płaskiej jest bardzo wygodnym narzędziem pozwalającym w prosty sposób wyznaczyć objętość i pole całkowite bryły, która powstaje w wyniku obrotu tej płaskiej figury wokół dowolnej prostej zawartej w płaszczyźnie tej figury płaskiej nie przecinającej jej brzegu. Sposób ten odkrył w IV wieku n.e. grecki matematyk Pappus z Aleksandrii, a blisko 1200 lat później, bo w 1641 r. rozpowszechnił tę zasadę szwajcarski matematyk Paul Habakkuk Guldin w swojej książce „Centrobaryca”.

Trzecie spotkanie zatytułowane "Elementy uczenia maszynowego" odbyły się 18 grudnia 2021 r. Wykład wygłosił dr Marcin Wata z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na wykładzie omówione zostały matematyczne podstawy wybranych zagadnień uczenia maszynowego. Zaprezentowana została uproszczona wersja algorytmu regresji wielorakiej stosowana do wyceny nieruchomości oraz wspomniane zostały zastosowania sieci neuronowych w problemach klasyfikacyjnych.

Jednym z uczestników spotkań był uczeń klasy 3iP- Tymoteusz Majcher, który tak mówi o minionych spotkaniach:

- Wykłady online czy jak to teraz powszechnie nazywamy - webinary - to świetny sposób na poszerzanie swojej wiedzy w wolnym czasie. Dotarły one także na Politechnikę Gdańską, która wykorzystała je na potrzeby promocji nauki matematyki. Jednak webinary te różnią się od zwykłej lekcji matematyki, jestem wręcz w stanie stwierdzić, iż produkt przygotowany przez PG i SNM jest nam dawany w formie matematyki do kawy, która nie ma na celu doszukiwania się u nas błędów, a raczej zainteresowanie nas światem otaczającej matematyki. Pokazują one w ciekawy sposób, iż świat jest napisany językiem matematyki i że warto się tego języka nauczyć. Jednak największym plusem jest to, iż wykłady te są darmowe, co pozwala dołączyć na nie każdemu nie zależnie od umiejętności matematycznych czy stanu materialnego. Dlatego tym bardziej warto z nich skorzystać, w końcu każdy może odnaleźć w sobie wewnętrznego matematyka, fizyka czy inżyniera

Zajęcia zorganizowała nauczycielka matematyki Marlena Glosa.

informacja i zdjęcia: ZSP nr 3 w Malborku