Wtorek, 27 lutego 2024. Imieniny Gagrieli, Liwii, Leonarda

Wieliczka i Malbork – śladami zabytków na Liście UNESCO

2021-12-01 12:48:44 (ost. akt: 2021-12-01 12:52:16)

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka organizuje wystawę „Wieliczka i Malbork – śladami zabytków na Liście UNESCO”, na której prezentowane będą prace powstałe w czasie Pleneru Malarskiego Artystów Niepełnosprawnych w Wieliczce, Malborku i Kwidzynie, który był organizowany we wrześniu br. Wystawę można oglądać od 1 grudnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. w Muzeum na III poziomie Kopalni Soli w Wieliczce.

Tym razem uczestnicy stanęli przed wyzwaniem jak namalować wspaniały i ogromny zamek krzyżacki w Malborku a także w Kwidzynie. Podobnie jak w czasie wcześniejszych plenerów i z tym wyzwaniem poradzili sobie doskonale. Zamek w Malborku zaliczany jest do najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury obronno-rezydencyjnej w Europie. Warto też pamiętać, że na początku XVII wieku niektóre z pomieszczeń Pałacu Wielkich Mistrzów zaadaptowano na apartamenty królewskie.

Ekspozycja „Wieliczka i Malbork – śladami zabytków na Liście UNESCO” prezentuje ponad 100 wybranych prac. Jak zawsze radosne i wielobarwne obrazy pokazują zarówno ogólne widoki zamków, jak i ich fragmenty, architekturę wnętrz, miejsca sakralne a nawet detale takie jak pieczęcie, motywy dekoracyjne kafli i posadzek. Na niektórych pracach pojawiły się postacie w historycznych strojach. Twórcy zastosowali następujące techniki: olej, akwarela, pastel, sepia i rysunek.

W tegorocznym plenerze wzięło udział ponad 40 uczestników z różnych stron Polski m.in. z: Bytomia, Katowic, Krakowa, Krosna, Krzeszowic, Lublińca, Nowego Sącza, Piekar Śląskich, Pszczyny, Szczecina, Świątnik Górnych czy Włocławka.

Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka we współpracy
z Fundacją Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie i Muzeum Zamkowym
w Malborku.

Plenery malarskie dla osób z niepełnosprawnościami organizowane są od 1999 r.

informacja i zdjęcia: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka