Poniedziałek, 22 lipca 2024. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Delegacja z partnerskiego Sölvesborga z wizytą w Malborku

2021-11-25 13:19:12 (ost. akt: 2021-11-25 17:04:22)

Od 22 do 25 listopada br. w Malborku gościła 7-osobowa delegacja z partnerskiego miasta Sölvesborg w Szwecji na czele z Przewodniczącym Rady Miasta Arne Bogrenem. Wizyta była zaplanowana już ponad rok temu, jednak ze względu na sytuację związaną z epidemią koronawirusa i obowiązującymi obostrzeniami można było przyjąć gości dopiero teraz.

Wizyta miała charakter roboczy i dotyczyła zagadnień oraz nawiązania ściślejszej współpracy w zakresie gospodarczym, turystycznym, kulturalnym i sportowym. We wtorek po zwiedzeniu wieży ciśnień, Ratusza Staromiejskiego i Szkoły Łacińskiej delegacja wzięła udział w warsztatach robienia witraży, następnie odbyło się spotkanie z prezentacjami obu miast.

Gości przywitał burmistrz Marek Charzewski. Ze strony naszego miasta na temat potencjału turystycznego Malborka opowiedziała Katarzyna Mowińska, Naczelnik Wydziału Turystyki, Promocji i Współpracy z Zagranicą, kulturę zaprezentowała Małgorzata Badziong, Kierownik Szkoły Łacińskiej a do współpracy sportowej zaprosili Paweł Rybarczyk, Dyrektor MKS Pomezania oraz Sławomir Nawrocki, trener malborskich hokeistów i rolkarzy. Te same tematy omówili również goście, prezentując Sölvesborg i jego atrakcje. Po spotkaniu pojawiły się już pierwsze pomysły na wspólne projekty, miejmy nadzieję, że sytuacja w przyszłym roku pozwoli na ich realizację.

W środę pobyt rozpoczął się od zwiedzania zamku z panem Markiem Stokowskim oraz spotkaniem z wicedyrektor Muzeum Zamkowego Beatą Stawarską, podczas którego zaplanowano organizację wystawy ze zdjęciami przedstawiającymi Zamek w Malborku, w Sztumie i w Kwidzynie oraz najważniejsze zabytki miasta. Ekspozycja gościła już w partnerskich miastach Nordhorn, Monheim nad Renem, Kilkenny i Trokach.

Po południu goście ze Szwecji spotkali się z przedstawicielami Rady Gospodarczej, na której omówione zostały zagadnienia związane z profilami miasta, sytuacją gospodarczą, inwestycjami i możliwością nawiązania kontaktów biznesowych pomiędzy firmami. W imieniu Rady delegację przywitał jej Przewodniczący Jarosław Filipczak a o Malborku, przedsiębiorcach, ulgach podatkowych i preferencjach dla inwestorów opowiedział Zbigniew Charmułowicz z urzędu miasta. Zebrani mieli również okazję poznać gospodarczy charakter Sölvesborga, porównać go z możliwościami w Malborku i zaprezentować swoje firmy.