Wtorek, 18 czerwca 2024. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Malbork uczcił 103. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości

2021-11-12 07:41:27 (ost. akt: 2021-11-12 07:42:49)

11 listopada świętowaliśmy 103. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W Malborku uroczystości rozpoczęły się Mszą Święta w Kościele św. Jana Chrzciciela w intencji Ojczyzny z udziałem Chóru Mieszanego Lutnia pod dyr. Bożeny Belcarz.

Następnie wszyscy wzięli udział w marszu ze Starego Miasta w kierunku Skweru Żołnierzy Wyklętych, gdzie odbyła się główna część uroczystości pod Pomnikiem Armii Krajowej.

Kwiaty złożono również pod Kamieniem Żołnierzy Wyklętych.
Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Big Band Blue z Szemud.

Uczestnicy uroczystości mogli również obejrzeć krótką inscenizację przygotowaną przez Apoloniusza Zacharę. Na drodze przemarszu, na jednym z balkonów przy ulicy Poczty Gdańskiej wystąpił tenor wcielający się w postać polskiego śpiewaka i aktora Jana Kiepury. A wchodzących na Skwer Żołnierzy Wyklętych witał sam marszałek Józef Piłsudski. Dodatkowym historycznym akcentem oprawy dzisiejszego wydarzenia były zabytkowe pojazdy CWS T-1 "Orzeł Biały" i CWS T-1 w wersji Torpedo odtworzone przez pasjonata motoryzacji z Wejherowa Pana Ludwika Rożniakowskiego.

Podczas uroczystości przedstawiciele władz samorządowych podkreślali jak ważna w odzyskaniu niepodległości była współpraca ponad podziałami:
Starosta Powiatu Malborskiego Mirosław Czapla:
"Jako Polacy powinniśmy mówić więcej o tym co nas łączy, a mniej o tym co nas dzieli".
Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski:
"Zgoda buduje nawet tak trudne przedsięwzięcia jak odzyskanie niepodległości. Ta sama zgoda jest potrzebna jest do jej pielęgnowania, także do dbania o małą ojczyznę jaką jest Malbork"