Poniedziałek, 28 listopada 2022. Imieniny Jakuba, Stefana, Romy

80. rocznica powstania Związku Polaków „Młody Las”

2021-11-10 15:58:04 (ost. akt: 2021-11-10 16:07:34)

Autor zdjęcia: Łukasz Mocek

W środę 10 listopada w przeddzień Święta Niepodległości, w sali konferencyjnej Karwan w Muzeum Zamkowym w Malborku odbyła się konferencja popularno-naukowa zorganizowana w 80. rocznicę powstania Związku Polaków „Młody Las”.

Spotkanie rozpoczęło się od występu zespołu wokalnego "Parafraza" z I Liceum Ogólnokształcącego w Malborku. Maria Keńska-Wyszyńska przedstawiła prezentację pt.: „Młody Las – rzecz o wolności zniewolonych”, a później wszyscy obecni mogli wysłuchać wykładu prof. Andrzeja Gąsiorowskiego o organizacjach konspiracyjnych działających na Pomorzu ze szczególnym uwzględnieniem Polskiej Armii Powstania, z którą „Młody Las” ściśle współpracował.

Na zakończenie spotkania Prezes Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Gdańsku kpt. inż. Henryk Bajduszewski udekorował Krzyżami Za Zasługi dla Związku przyznanymi przez Kapitułę Odznaczeń i Mianowań przy Zarządzie Głównym w Warszawie - Kazimierza Cybulskiego - Prezesa Zarządu Głównego Związku "Młody Las" w Gdyni oraz Marię Seibert - Prezes Koła Związku Polaków "Młody Las" w Malborku.

Organizatorami konferencji byli Stowarzyszenie Społeczno-Kombatanckie Związek Polaków „Młody Las”, Urząd Miasta Malborka, Starostwo Powiatowe w Malborku, Muzeum Zamkowe w Malborku oraz Malborskie Centrum Kultury i Edukacji. Partnerem wydarzenia jest Centrum Edukacji Zawodowej w Malborku.