Czwartek, 25 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Zamień narciarski strój na wojskowy mundur! Zbliżają się Ferie z WOT 2022.

2021-11-08 10:50:19 (ost. akt: 2021-11-08 11:03:20)

Znudziły Ci się narciarskie stoki? Nie potrafisz jeździć na łyżwach? Nie lubisz jednak bezczynnego leżenia na kanapie przed telewizorem? Mamy dla Ciebie alternatywę dzięki, której przeżyjesz ciekawą przygodę, zdobędziesz nowe doświadczenia a być może wykonasz pierwszy krok w planowaniu swojego przyszłego zawodowego życia.

Wojska Obrony Terytorialnej, jak co roku, przygotowują propozycję szkoleń podstawowych dopasowanych do terminu ferii zimowych tzw. „Ferie z WOT”. Również na Pomorzu, przyszli żołnierze Wojska Polskiego będą mieli możliwość spędzenia ferii w wojskowym mundurze.

Już 11 grudnia tego roku w Słupsku przeprowadzone zostanie pierwsze dwudniowe wcielenie przyszłych żołnierzy w szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej przeprowadzone na poczet szkolenia podstawowego w ramach corocznego projektu „Ferie z WOT”.

Wszyscy ochotnicy, którzy w tym terminie postanowią założyć mundur Wojsk Obrony Terytorialnej i zamiast na ośnieżonych stokach zmagać się na wojskowym poligonie rozpoczną szkolenie podstawowe 14 lutego a więc w pierwszym dniu ferii zimowych. Dzień ten jest datą wyjątkową, ponieważ dokładnie osiemdziesiąt lat wcześniej, 14 lutego 1942 roku powstała Armia Krajowa, więc rozpoczęcie przez terytorialsów szkolenia tego właśnie dnia jest symbolicznym przejęciem pałeczki odpowiedzialności w pokoleniowej sztafecie obrońców Ojczyzny. Przysięgę wojskową żołnierze złożą natomiast 27 lutego po ukończeniu szkolenia podstawowego i tzw. pętli taktycznej, która podsumowuje umiejętności nabyte podczas szesnastu dni ćwiczeń.

„Ferie z WOT” podobnie jak jej bliźniaczy odpowiednik „Wakacje z WOT” jest inicjatywą, która stanowi odpowiedź na ogromne zainteresowanie służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej uczniów oraz nauczycieli, którzy zimową przerwę od obowiązków szkolnych będą mogli spędzić w wyjątkowy sposób – w mundurze, wojskowych butach i z żołnierskich ekwipunkiem na plecach. Wychodząc naprzeciw potrzebom przyszłych terytorialsów, brygady OT wypracowały nowe rozwiązania i zaplanowały nowe terminy szkoleń podstawowych tak, aby nie odbywało się ono kosztem nauki.

Właśnie teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o wstąpienie w szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej dla wszystkich zainteresowanych odbyciem szkolenia w ramach „Ferii z WOT”. Najprostszym sposobem zgłoszenia swojego akcesu jest skontaktowanie się z jednym z rekruterów 7 PBOT. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/.

Maciej Szalbierz
7 PBOT
Foto: 7 PBOT/ DWOT